Pilotaż Energi Oświetlenia w Porcie Gdynia rozpoczęty i nagrodzony
Na terenie Portu Gdynia na parkingu przy ul. Polskiej 39 działa już pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych zamontowana przez Energę Oświetlenie na słupie oświetleniowym. Docenione przez jury prestiżowego konkursu przedsięwzięcie Energi z Grupy ORLEN i Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA, to nie jedyny innowacyjny pilotaż koncernu realizowany w ostatnich latach w Gdyni.
Zrealizowana w partnerstwie z Zarządem Morskiego Portu Gdynia SA inwestycja jest ogólnodostępna dla wszystkich posiadaczy e-aut, którzy zarejestrowali się w dedykowanym systemie i dysponują wydawaną przez Energę kartą RFiD. Łącznie spółka chce zainstalować na terenie Gdyni trzy tego typu urządzenia w ramach pilotażowego programu. Pozwoli on wypracować najkorzystniejsze modele biznesowe dla przyszłej komercyjnej sprzedaży tego typu ładowarek. Dla samego Portu Gdynia montaż innowacyjnej stacji ładowania Energi Oświetlenia jest też okazją do wzmocnienia wdrażanej tam idei #greenport. Polega ona na realizacji inwestycji i wdrażaniu rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Celem jest uczynienie działalności gdyńskiego portu coraz bardziej ekologiczną.
Więcej szczegółów programu, jego celów i perspektyw w nagraniu poniżej.
Nagrodzeni za adaptację
Już na tak wczesnym etapie przedsięwzięcie spotkało się z uznaniem – 30 września Energa z Grupy ORLEN została wyróżniona nagrodą Innowatory Wprost 2020 w kategorii Energetyka. Jury doceniło nowatorskie podejście spółki Energa Oświetlenie do wykorzystania lamp ulicznych w celu wdrażania technologii z obszaru hi-tech i smart city, połączonych jednocześnie ze wsparciem rozwoju elektromobilności. Jest to możliwe dzięki postępującej modernizacji ulicznego oświetlenia i zmiany dotychczasowych opraw sodowych na energooszczędną technologię LED. Powstałe dzięki temu nadwyżki energii elektrycznej w instalacjach oświetleniowych mogą być wykorzystane do obsługi dodatkowych urządzeń, np. również oferowanych przez Energę Oświetlenie smart przejść dla pieszych i smart parkingów.
Stacje ładowania montowane na oświetleniu ulicznym są rozwiązaniem znanym na świecie, ale wymagały dostosowania do krajowych warunków. Podczas gdy w wielu innych krajach pojedyncze lampy często posiadają własne sterowanie, w Polsce kilka lub kilkanaście podłączonych jest pod jeden układ sterowniczy. Modyfikacje, jakie w związku z tym były niezbędne, to kolejny przejaw innowacji technologicznych, jakie docenione zostały przez jury Innowatorów 2020.
Gdynia miastem innowacji
Dwie kolejne stacje na słupach oświetleniowych zostaną zamontowane w starannie wybranych lokalizacjach na terenie wybranych gdyńskich osiedli mieszkaniowych. Zostaną zrealizowane w ramach współpracy z samorządem miejskim jeszcze w tym roku.
To kolejny innowacyjny projekt realizowany przez Energę z Grupy ORLEN na terenie Gdyni. W latach 2015-2017 na jednej z tutejszych dzielnic – Witominie – spółka Energa Operator przeprowadziła pilotażowy projekt Upgrid. Jego celem było wypracowanie praktycznych rozwiązań służących automatyzacji sieci średniego i niskiego napięcia i wdrożeniu na ich poziomie inteligentnych technologii. W projekcie weryfikowano funkcjonalności, które wykorzystywały dane z liczników inteligentnych i wspomagały zarządzanie siecią. Wyniki pilotażu pozwolą w przyszłości m.in. na dalsze skracanie czasu usuwania awarii dzięki ich szybszej lokalizacji poniżej linii średnich napięć.
Siedem dzielnic Gdyni uczestniczyło również w programie Energa Living Lab. Biorący w nim udział mieszkańcy otrzymywali od spółki Enspirion konkretne rozwiązania technologiczne i praktyczne porady, dzięki którym w większym stopniu były w stanie kontrolować i ograniczać zużycie energii elektrycznej, a tym samym np. emisję CO2. Łącznie podczas dwóch etapów trwania programu, między kwietniem 2015 a końcem stycznia 2018 roku, 300 gospodarstw domowych zredukowało zużycie energii o ok. 104 MWh, co odpowiada 124 tonom CO2 nie wyemitowanym do atmosfery.
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2019 roku wyniosły 197,3 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu br. otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju. W I półroczu 2020 roku Energa dostarczyła do odbiorców 10,7 TWh energii elektrycznej.