Energa w gronie liderów CSR w Polsce
Należy do:
Energa z Grupy ORLEN dołączyła do Programu Partnerstwa Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Uroczyste przyjęcie do grona liderów CSR miało miejsce 9 października podczas ogólnopolskich Targów CSR online. Energa prezentowała tu swoje stoisko.
Program Partnerstwa FOB to działania mające na celu aktywizację przedsiębiorców do podejmowania inicjatyw w zakresie odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju. Oferuje on szansę rozwoju, zdobywania wiedzy, a także dzielenia się dobrymi praktykami. Biorą w nim udział firmy reprezentujące czołowe miejsca nie tylko w swoich branżach, ale także prężnie działające w obszarze CSR.
– Wierzę, że współpraca z Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Programu Partnerstwa pozwoli doskonalić działania w obszarze środowiskowym, społecznym i dotyczącym ładu korporacyjnego, a także przyczyni się do dalszego rozwoju społecznej odpowiedzialności, z korzyścią dla interesariuszy Energi – mówi Adrianna Sikorska, wiceprezes Zarządu Energi SA ds. Komunikacji. – Liczymy również na możliwość wymiany doświadczeń z innymi firmami, dzięki którym powstają projekty wspierające zrównoważony rozwój – dodaje A. Sikorska.
***
11 dobrych praktyk realizowanych przez Energę w 2019 roku zostało docenionych i znalazło się w Raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Docenione zostały inicjatywy edukacyjne: Drużyna Energii, Planeta Energii, Energ(i)a do nauki, Muzeum energetyki w Toruniu, a także projekt klasy patronackiej w Ostrołęce, gdzie kształceni są przyszli energetycy. Do dobrych praktyk zaliczona została również działalność poligonu w Bąkowie, na którym pracownicy Grupy Energa podnoszą swoje umiejętności np. szkoląc się z prac pod napięciem.
Z aprobatą spotkała się akcja pomocowa Aktywni Charytatywni, a także działalność Fundacji Kropelka Energii. Zauważona została troska o środowisko w ramach zintegrowanego systemu zarządzania środowiskowo-energetycznego, zgodnego z Rozporządzeniem EMAS, jakim może pochwalić się Grupa Energa. Wśród dobrych praktyk figuruje też Energa dla przyrody – Bociany. W ramach tych działań Grupa Energa wybudowała już m.in. ponad 11,5 tys. platform pod gniazda, zwiększając bezpieczeństwo populacji bociana białego. Na liście dobrych praktyk znalazł się dodatkowo system zarządzania zgodnością Compliance.
Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Dobre praktyki pogrupowane są według 7 obszarów normy ISO 26000. Są to: ład organizacyjny, praktyki z zakresu pracy, prawa człowieka, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.
Więcej o dobrych praktykach Energi: https://media.energa.pl/pr/498964/dobre-praktyki-grupy-energa-godne-nasladowania
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2019 roku wyniosły 197,3 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu br. otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju. W I półroczu 2020 roku Energa dostarczyła do odbiorców 10,7 TWh energii elektrycznej.