Komunikat prasowywersja do druku

Energa gratuluje zwycięzcom IV Olimpiady Solidarności

09.06.2017|Grupa ENERGA

Uczniowie z woj. warmińsko-mazurskiego zwycięzcami czwartej edycji Olimpiady Solidarności. Wykazali się wielką wiedzą i zachwycili jury prezentacją o dowcipie i anegdocie jako narzędziach sprzeciwu wobec propagandy PRL w latach 1970–1990. Sponsorem strategicznym organizowanego przez Fundację Centrum Solidarności konkursu jest Grupa Energa.

Po wielomiesięcznych eliminacjach i przygotowaniach finał IV Olimpiady Solidarności we Wrocławiu wyłonił zdobywców najwyższego lauru. W czwartek 8 czerwca pierwsze miejsce na podium zajęła reprezentacja szkół z woj. warmińsko-mazurskiego. W skład trzyosobowej drużyny wchodzili: Beata Dzięgo z Elbląga, Arkadiusz Tarkawian z Kętrzyna i Mateusz Latawski z Węgorzewa. Multimedialną prezentację, którą przyciągnęli uwagę jurorów, poświęcili roli poczucia humoru w budowaniu opozycji przeciwko propagandowym przekazom władz Polskiej Republiki Ludowej. Wykazali się również fantastyczną wiedzą o najnowszych dziejach Polski i Solidarności podczas testu historycznego.

Sponsor strategiczny Olimpiady Solidarności, Grupa Energa, gratuluje nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczestnikom konkursu. Już sam udział w finale świadczy, że młodzież nie stroni od najnowszych dziejów kraju. Fakt, że uczniowie tak żywo zainteresowani są największym ruchem społecznym we współczesnej historii Polski i Europy, napawa nadzieją. Świadczy też o tym, że idee Solidarności są trwałe i wciąż na nowo kształtować mogą młode pokolenia Polaków.

- Zainteresowanie historią najnowszą, którym już po raz czwarty wykazali się uczniowie z całego kraju, pokazuje, jak świetną mamy młodzież. W latach PRL walczyliśmy w opozycji także o przyszłość dzisiejszych młodych pokoleń. Cieszę się, że współcześni nastolatkowie potrafią korzystać z wolności, jednocześnie pamiętając o przeszłości. Zwycięzcom Olimpiady gratuluję wyboru tematu. Pokazaliście, jak dobry dowcip ożywiał naszą szarą rzeczywistość. Wszystkim finalistom gratuluję wiedzy i zaangażowania – podkreśla Robert Kwiatek, prezes Fundacji Energa, w młodości działacz opozycji antykomunistycznej.

Laureaci pierwszego miejsca w finale Olimpiady otrzymali promesy indeksów Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto, zdobywcom trzech miejsc na podium przyznano roczne stypendia naukowe, a także wręczono bony na publikacje IPN, ważne przez 3 lata.

W finale we Wrocławiu udział wzięło 16 drużyn wojewódzkich (łącznie 48 uczniów). Drugie miejsce zajęła młodzież z woj. małopolskiego, a trzecie - ze świętokrzyskiego.

Zobacz też:

Zmierzą się z historią Solidarności przy wsparciu Energi

Były opozycjonista spotkał się z olimpijczykami

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Popularne tagi