Iluminacje świetlne od kuchni: kto projektuje, montuje i gdzie czekają na święta?
Należy do:
Iluminacje świetlne od kuchni: kto projektuje, montuje i gdzie czekają na święta?
Akcja „Świeć się z Energą” dobiegła końca. W zabawie wzięło udział 345 miast, a każde z nich rozbłysło w wyjątkowy sposób. Wiele iluminacji miejskich zachwyciło głosujących, co było widać w liczbie głosów (316 tys.). Mało kto wie, ile wysiłku i planowania wymaga instalacja świetlna: od projektu aż po utrzymanie.
Z perspektywy zwykłego przechodnia taka instalacja świetlna może wydawać się dosyć prosta: władze wybierają konkretnego dostawcę i montera, ustalają projekt, całość potwierdzają podpisem, a potem zaczyna się operacja „rozświetlić miejscowość”. Dzięki wiedzy ekspertów z Energi Oświetlenia, która ufundowała nagrodę specjalną w Plebiscycie Miast „Świeć się z Energą”, teraz każdy może się dowiedzieć, jak wygląda proces montowania świetlnych ozdób „zza kulis”. Energa Oświetlenie, lider na rynku dekoracji świątecznych, dostarcza i montuje dekoracje we współpracy z ponad 100 samorządami w Polsce.
Nowoczesne systemy oświetleniowe i dekoracyjne, które wykorzystywane są w okresie świąteczno-noworocznym, mogą być energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Przygotowanie takich dekoracji świetlnych w miastach wymaga współpracy wielu osób, a rozmowy koncepcyjne zaczynają się już latem. Plastycy miejscy, pracownicy zarządów dróg i zieleni oraz specjaliści ds. oświetlenia opracowują koncepcje iluminacji. Projekty są weryfikowane przez elektromonterów i konserwatorów zabytków, aby były zgodne z miejskim klimatem i mało inwazyjne. Bardzo ważne jest „zgranie się” świetlistych ozdób z miejskim otoczeniem. Po wyborze projektu i podpisaniu umowy, rozpoczynają się prace wykonawcze. Ze względu na ruch uliczny, często odbywają się one w nocy.
Już latem myślimy o blasku świątecznych instalacji
Dekoracje są zazwyczaj montowane pod koniec listopada, najpóźniej do 5 grudnia, aby mogły zaświecić 6 grudnia – w mikołajki. Po włączeniu pracownicy techniczni dbają o ich utrzymanie, czyli usuwają ewentualne awarie i usterki. Czas reakcji na zgłoszenia wynosi często mniej niż 6-10 godzin, co wymaga szybkiego działania. Główne przyczyny awarii to warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr i marznące opady.
Co się dzieje ze światełkami po sezonie świetlnym?
Pod koniec stycznia lub na początku lutego dekoracje są demontowane, magazynowane i poddawane przeglądowi. Wszystko po to, aby w kolejnym roku znów mogły cieszyć oczy mieszkańców i odwiedzających. Dzięki niepowtarzalnej atmosferze i zdjęciom mogą promować miasta w mediach społecznościowych i stać się niezapomnianym elementem rodzinnych, świątecznych zdjęć.
"ŚWIEĆ SIĘ Z ENERGĄ"
Inicjatorem akcji jest Energa z Grupy ORLEN, a jej organizatorem — Polska Press Grupa. Partnerami akcji są Energa-Obrót i Energa Oświetlenie.
To 16. edycja plebiscytu o tytuł Świetlnej Stolicy Polski, w którym internauci głosują na najpiękniej udekorowane miasta w każdym z województw, a następnie — w kraju. Ponadto wybierane są najciekawsze zdjęcia przedstawiające świąteczne iluminacje.
Na najpiękniejsze zdjęcia miast oraz fotografie uczestniczące w konkursie indywidualnym można głosować pod adresem: http://www.swiecsie.pl/
Aktualności znajdziesz na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/swiecsie
Alina Geniusz-Siuchnińska
Inntu
Dane kontaktowe 531 15 00 22 alina.geniusz@inntu.pl
Jakub Matys
PR akcji "Świeć się z Energą"
Inntu
Dane kontaktowe jakub.matys@inntu.pl
Jarosław Kozłowski
Koordynator akcji "Świeć się z Energą"
Energa SA
Dane kontaktowe 607451542 jaroslaw.kozlowski@energa.pl