Dbanie o przyrodę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Parzymiechach to sukces wszystkich
Trzeci Piknik Bioróżnorodności w ramach Planety Energii odbył się w Parzymiechach. Wraz z Ambasadorką projektu, Marzeną Rogalską, oraz Przyjaciółmi – Anetą Chmielińską, Krzysztofem Koniecznym i Katarzyną Stoparczyk – spotkaliśmy się z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, aby wspólnie celebrować ich wyjątkowe osiągnięcia. Rangę wydarzenia podkreśliła obecność wiceministra edukacji Henryka Kiepury.
Spotkanie z uczniami zwycięskiej szkoły było pełne radości, entuzjazmu i inspiracji. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Parzymiechach imponowali swoją pasją i zaangażowaniem w ochronę przyrody – bo przecież najlepszy czas, by zaszczepić miłość do natury, to dzieciństwo!
– Każdy z nas miał scenariusz pracy, zaangażowaliśmy uczniów, nauczycieli – i nagle pokonaliśmy ponad 600 szkół! To sukces całej społeczności. W naszej szkole każdy kocha przyrodę i ma zapał, by ją chronić – mówiła nauczycielka zwycięskiej klasy, Agata Wester.
– Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że możemy tu być z Wami. Wasza wzajemna sympatii i energia są inspirujące – dodała Katarzyna Stoparczyk.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Parzymiechach zrealizował trzy wyjątkowe scenariusze, wyróżniając się na tle aż 600 placówek. Uczniowie poznawali przyrodę podczas wycieczek do lasów i ekosystemów wodnych, budowali budki lęgowe i karmniki dla ptaków, tworzyli zielniki i makiety ekosystemów. Eksperymenty i warsztaty pomogły im lepiej zrozumieć złożoność świata przyrody i procesy zachodzące w ekosystemach.
Przygotowane przez dzieci przedstawienia i happeningi miały na celu szerzenie wiedzy ekologicznej wśród rówieśników i mieszkańców. Współpraca z leśnikami i edukatorami przyniosła dodatkową wartość, a ich wiedza na temat ochrony przyrody, znaczenia drzew i bioróżnorodności inspirowała zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Podczas uroczystości wręczyliśmy nagrody, rozmawialiśmy z laureatami i podziwialiśmy przyrodnicze prezentacje. Po części oficjalnej nadszedł czas na warsztaty – dzieci mogły własnoręcznie tworzyć ekologiczne ozdoby choinkowe, odkrywać świat przyrody podczas zabawy, a także zgłębiać tajemnice „krainy prądu”.
Nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w inspirujących warsztatach samorozwojowych. Moderowana przez Anetę Chmielińską dyskusja pozwoliła im lepiej poznać ambasadorów projektu oraz zdobyć nowe pomysły na pracę z młodzieżą.
Marzena Rogalska podkreśliła, jak istotna jest harmonia i nadzieja w działaniach na rzecz planety. – Harmonia, kolor zielony – to wszystko daje nadzieję. Dzięki takim uczniom i nauczycielom jak Wy wierzę, że planeta ma szansę na ratunek.
Aneta Chmielińska zauważyła, jak radość i wzruszenie towarzyszyły wszystkim uczestnikom wydarzenia: – Zapamiętam błyszczące oczy – wasze, bo mieliście frajdę, nasze, bo się wzruszaliśmy i pani dyrektor, bo ma wspaniałą kadrę.
Jeszcze raz składamy ogromne gratulacje uczniom, nauczycielom i całej społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Parzymiechach! Wasza kreatywność, zaangażowanie i miłość do przyrody są przykładem dla nas wszystkich.
Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną. ENERGA dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku blisko 15 proc. Charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku. „Zielona” energia powstaje w 46 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę.
Grupa ENERGA od wielu lat angażuje się w działania społeczne mające na celu propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W autorskim programie „Planeta Energii”, realizowanym od 2010 roku, wzięło udział prawie 160 tys. dzieci, a mobilne centrum nauki odwiedziło już 56 miejscowości.