Szkoły z południa Polski otrzymają wsparcie po powodzi
Należy do:
Dzięki Fundacji Energa oraz Fundacji ORLEN dla Pomorza dwie szkoły, które ucierpiały podczas powodzi, otrzymają środki finansowe na odbudowę i modernizację. Pomoc trafiła do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Skorogoszczy oraz Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Śląskiej we Wleniu.
W Skorogoszczy zniszczeniu uległo 1200 m kw. powierzchni szkoły, w tym sale lekcyjne, świetlica, toalety, korytarze, szatnie oraz kotłownia. W usuwaniu zniszczeń pomogli wolontariusze z Grupy ORLEN, których działania były koordynowane przez Fundację ORLEN. Ochotnicy m.in. skuwali zniszczone tynki, umożliwiając dalsze etapy renowacji. Dzięki ich wysiłkom i sprawnej organizacji, uczniowie wrócili do zajęć szybciej niż zakładano. Niestety, szkoła wciąż wymaga kompleksowego remontu i zakupu wyposażenia. Dlatego trzeba było zebrać na ten cel pieniądze. Dzięki Fundacji ORLEN dla Pomorza i Fundacji Energa zebrano środki, które zostaną przeznaczone na utworzenie szkolnej kuchni i remont jadalni, zakup wyposażenia sal lekcyjnych oraz stworzenie strefy ciszy i budki akustycznej dla uczniów z autyzmem.
Łączny koszt planowanych prac i zakupu wyposażenia szkoły w Skorogoszczy szacowany jest na ponad 400 tys. zł. W całości zostanie pokryty przez wsparcie od Fundacji Energa oraz Fundacji ORLEN.
Pomoc dla Zespołu Szkół we Wleniu
We Wleniu powódź zalała szkolną kotłownię, kuchnię, stołówkę, aulę, halę sportową, toalety, szatnie i pomieszczenia gospodarcze. Woda utrzymywała się w budynku przez dwa tygodnie, niszcząc infrastrukturę i wyposażenie. Remont placówki ma zostać zrealizowany do końca 2025 roku, a jego celem jest przywrócenie szkoły do pełnej funkcjonalności i zapewnienie dzieciom bezpiecznych warunków do nauki. Środki finansowe przekazane przez Fundację ORLEN dla Pomorza i Fundację Energa pozwolą na przeprowadzenie pilnych prac remontowych, które obejmą odbudowę auli szkolnej (z podniesieniem jej poziomu, by zapobiec zalaniu w przyszłości), remont stołówki i kuchni szkolnej oraz przedszkolnej, a także remont toalet, szatni, pomieszczeń gospodarczych i radiowęzła szkolnego, wymianę windy osobowej oraz zakup pompy ciepła wraz z montażem i modernizacją sieci.
Łączny koszt odbudowy i remontu szkoły we Wleniu wyniesie ponad 6 mln zł. W całości zostanie pokryty przez wsparcie od Fundacji Energa oraz Fundacji ORLEN.
Dzięki wsparciu Fundacji ORLEN dla Pomorza i Fundacji Energa, szkoły będą mogły wrócić do sprawnego funkcjonowania, a ich uczniowie do normalnego trybu nauki.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, a w 2022 roku Grupy LOTOS i PGNiG.
44 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. Przez 12 miesięcy 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej. Udział OZE w produkcji własnej to 46 procent. Niemal połowa sprzedawanej klientom energii pochodzi z odnawialnych źródeł: wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu.