32. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE
Należy do:
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE, jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie, co roku przyciąga do Torunia twórców filmowych, operatorów, reżyserów oraz miłośników kina z całego świata. Sponsorem strategicznym festiwalu jest Energa.
Festiwal EnergaCAMERIMAGE (16-23.11.2024) jest uznawany za najważniejsze wydarzenie filmowe dedykowane sztuce operatorskiej i wizualnej. W tym roku, po raz kolejny, amerykańskie czasopismo filmowe MovieMaker umieściło wydarzenie z Torunia na liście 50 festiwali filmowych wartych odwiedzenia w 2024 roku! Marka festiwalu jest zatem rozpoznawalna na całym świecie.
Organizatorzy co roku wybierają filmy, które wyróżniają się wyjątkową estetyką oraz oryginalnym podejściem do obrazu. Uczestnicy mają okazję zobaczyć premierowe projekcje, uczestniczyć w warsztatach z najwybitniejszymi operatorami, a także spotkaniach z twórcami, którzy wywarli ogromny wpływ na współczesne kino. Każda edycja festiwalu to także platforma do dyskusji na temat przyszłości kina, nowych technologii oraz roli obrazu w tworzeniu niezapomnianych historii. Organizatorzy od lat wspierają również działania mogące przyczynić się do poprawy statusu kobiet w branży filmowej. Festiwalowi towarzyszą także targi najnowocześniejszego sprzętu technologicznego z branży filmowej.
Premiery i wydarzenia
W tym roku festiwal w Toruniu po raz kolejny zgromadzi wielu wybitnych gości, w tym laureatów Oscara, reżyserów i operatorów, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami w tworzeniu filmów, które na stałe wpisały się do kanonu światowej kinematografii. Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji będzie australijska aktorka Cate Blanchett, która objęła rolę przewodniczącej jury Konkursu Głównego Festiwalu. Laureatka dwóch Oskarów otworzy także instalację „Manifesto” autorstwa Juliana Rosefeldta, wybitnego niemieckiego artysty, wystawioną jako wydarzenie towarzyszące w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Instalacja artystyczna „Manifesto” prezentowana była w prestiżowych galeriach na całym świecie, a od 17 listopada będzie ją można obejrzeć w Toruniu.
W listopadzie toruńscy festiwalowicze będą mieli okazję jako pierwsi obejrzeć jedną z najgłośniejszych produkcji tego roku - w reżyserii Pabla Larraína - „Marię Callas”. Za warstwę wizualną filmu odpowiada jeden z najwybitniejszych operatorów światowego kina – Ed Lachman, który odbierze Nagrodę za Całokształt Twórczości. W Toruniu będzie miało polską premierę aż 6 filmów, tj. „Blitz”, „Wicked”, „Rust”, „The Fire Inside”, „Vermiglio”, „Small Things Like Three”, zaprezentowany zostanie również „Gladiator II” - kontynuacja kultowego filmu Ridleya Scotta.
Energa dla kultury
Sponsorem Strategicznym Festiwalu EnergaCAMERIMAGE jest Energa. Współpraca Energi i Fundacji Tumult trwa od 2017 roku. Sponsoring festiwalu to potwierdzenie zaangażowania firmy w rozwój nowoczesnych inicjatyw kulturalnych w Polsce.
Energa, jako firma odpowiedzialna społecznie, angażuje się również w inicjatywy ekologiczne, wspierając zieloną transformację i zrównoważony rozwój, co znajduje odzwierciedlenie w filozofii tegorocznej edycji festiwalu.
O Grupie Energa
Grupa Energa to jedna z największych firm energetycznych w Polsce, oferująca kompleksowe usługi w zakresie wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej. Energa wspiera projekty społeczne i kulturalne, które promują zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną. Firma stawia na nowoczesność i jest liderem w zakresie rozwoju technologii związanych z energią odnawialną oraz efektywnością energetyczną. Spółka realizuje ambitne cele związane z zieloną transformacją, w tym zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w swoim miksie energetycznym. W pierwszym półroczu 2024 roku z odnawialnych źródeł energii pochodziło 64 proc. wyprodukowanej przez Grupę energii elektrycznej, głównie z hydroelektrowni oraz farm wiatrowych.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, a w 2022 roku Grupy LOTOS i PGNiG.
44 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. Przez 12 miesięcy 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej. Udział OZE w produkcji własnej to 46 procent. Niemal połowa sprzedawanej klientom energii pochodzi z odnawialnych źródeł: wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu.