Instalacje PV wspierają działanie elektrowni wodnych
Należy do:
Na terenach należących do Grupy Energa elektrowni wodnych Bielkowo, Straszyn i Łapino na Pomorzu zainstalowane zostały instalacje fotowoltaiczne. Zielona energia jest wykorzystywana do wspomagania zasilania potrzeb własnych obiektów w czasie ich postoju.
Niemal wszystkie małe elektrownie wodne (MEW) należące do Energi Wytwarzania, spółki zależnej Energi, po modernizacjach posiadają układy regulacji turbin oparte na hydraulice siłowej. Utrzymywanie stałego ciśnienia oleju w układach regulacji związane jest z częstym załączaniem pomp napędzanych silnikami elektrycznymi, co generuje znaczne zapotrzebowanie na energię elektryczną również w czasie postoju. Energia elektryczna do zasilania potrzeb własnych MEW jest w tym czasie pobierana z sieci dystrybucyjnej.
W ciągu dnia postoje elektrowni wodnych, pracujących w szczytach energetycznych, przypadają często na okres dobrego nasłonecznienia. Stąd pomysł, aby ograniczyć ilość energii pobieranej z zewnątrz na rzecz energii wytworzonej we własnej instalacji fotowoltaicznej. Panele pozwalają na poprawę efektywności energetycznej, zgodnie z wdrożonym w Enerdze Wytwarzaniu w 2016 roku systemem zarządzania środowiskowego EMAS wg ISO 14001oraz systemem zarządzania energią ISO 50001.
Przed budową instalacji fotowoltaicznych w lokalizacji każdej elektrowni przeprowadzono analizy dostępności terenu, zacienienia od budynków i drzew oraz możliwości wyprowadzenia mocy z instalacji PV. Po takiej weryfikacji obiektów wskazano elektrownie Bielkowo i Straszyn, w których potwierdzono możliwość zabudowy instalacji o mocy 10 kWp. Jednocześnie podjęto decyzję o rozbudowie działających już paneli fotowoltaicznych w elektrowni Łapino.
Hydroelektrownie jako główne źródła OZE
Energa Wytwarzanie posiada 44 małe elektrownie wodne zlokalizowane głównie w północnej Polsce. Moc zainstalowana wszystkich elektrowni wodnych Energi wynosi ok. 202,35 MWe, produkują one energię elektryczną na poziomie około 900 GWh rocznie. Hydroelektrownie są dla Grupy Energa głównym źródłem wytwórczym energii elektrycznej pochodzącej z OZE. W pierwszym półroczu 2024 roku z odnawialnych źródeł energii pochodziło 64 proc. wyprodukowanej przez Grupę energii elektrycznej, głównie z hydroelektrowni oraz farm wiatrowych.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, a w 2022 roku Grupy LOTOS i PGNiG.
44 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. Przez 12 miesięcy 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej. Udział OZE w produkcji własnej to 46 procent. Niemal połowa sprzedawanej klientom energii pochodzi z odnawialnych źródeł: wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu.