Energa Kogeneracja z premią kogeneracyjną
Należy do:
Energa Kogeneracja, spółka zależna Energi, uzyskała premię kogeneracyjną dla planowanej inwestycji w Elektrociepłowni Elbląg w układ kogeneracyjny trzech silników spalinowych o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ok. 35 MWe brutto. Silniki będą zasilane gazem ziemnym.
Premia kogeneracyjna stanowi dopłatę do energii elektrycznej wyprodukowanej w procesie wysokosprawnej kogeneracji i wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej. W wyniku wygrania aukcji na premię kogeneracyjną uruchomiona zostanie realizacja planowanej inwestycji. Zakończenie budowy i oddanie do eksploatacji układu kogeneracyjnego zaplanowano na czwarty kwartał 2026 roku.
– Inwestycja ta jest kolejnym etapem transformacji Elektrociepłowni Elbląg w kierunku odejścia od spalania węgla w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej. W pierwszym etapie zrealizowano kotłownię wodną, zasilaną gazem ziemnym, która zastąpiła dwa węglowe kotły energetyczne. Docelowo elbląska elektrociepłownia zakończy produkcję ciepła na potrzeby odbiorców w Elblągu z użyciem węgla. Wygrana aukcja kogeneracyjna daje biznesowe podstawy do realizacji inwestycji – powiedział Sławomir Staszak, p.o. prezes Energi SA.
Program inwestycyjny Spółki Energa Kogeneracja w Elblągu (a także podobny prowadzony w Kaliszu) jest następstwem unijnych regulacji. Dyrektywa o emisjach przemysłowych (Dyrektywa IED) z 24 listopada 2010 roku, a następnie w jej wyniku Konkluzje BAT, zaostrzyły standardy emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów z obiektów energetycznego spalania.
Elektrociepłownia Elbląg skorzystała z derogacji emisyjnych, które umożliwiły pracę tamtejszych kotłów węglowych do końca czerwca 2020 roku. Dwa z nich od 1 lipca 2020 roku zostały wyłączone z eksploatacji. Trzeci, po obniżeniu mocy cieplnej w paliwie poniżej 50 MWt, objęty został regulacjami dla średnich źródeł spalania, stąd w obecnej konfiguracji czas jego funkcjonowania został nieco wydłużony.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, a w 2022 roku Grupy LOTOS i PGNiG.
44 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. Przez 12 miesięcy 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej. Udział OZE w produkcji własnej to 46 procent. Niemal połowa sprzedawanej klientom energii pochodzi z odnawialnych źródeł: wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu.