81. edycja Tour de Pologne ze wsparciem Energi
Należy do:
Już 12 sierpnia rozpocznie się 81. edycja Tour de Pologne – największego wyścigu w Europie Środkowo-Wschodniej, wchodzącego w skład cyklu UCI World Tour, kolarskiej ligi mistrzów. Najlepsi cykliści z całego świata wyruszą z Wrocławia, by po 7 dniach i 7 etapach trasy dotrzeć do Krakowa. Energa jest oficjalnym sponsorem 81. Tour de Pologne UCI World Tour.
81. edycja największej corocznej imprezy sportowej w naszej części Europy odbędzie się w formule siedmioetapowej o łącznym dystansie 1036,2 km. Tour de Pologne rozpocznie się 12 sierpnia w stolicy Dolnego Śląska pod słynną Halą Stulecia. W tegorocznej edycji udział wezmą 22 drużyny kolarskie, w tym reprezentacja Polski. Rywalizacja tradycyjnie potrwa 7 dni i zakończy się na krakowskich Błoniach.
– Na początku są cele i marzenia, a później ciężka praca. Krok po kroku budowaliśmy Tour de Pologne i dzisiaj to wizytówka Polski na świecie. Z przekazem telewizyjnym docieramy na wszystkie kontynenty, do ponad 100 państw, a w wyścigu bierze udział elita światowego kolarstwa – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne. – Organizacyjnie dotarliśmy już do poziomu, kiedy możemy cieszyć się wsparciem takich koncernów jak Grupa Energa. Jest to dla nas niezwykle ważne i dodaje nam energii do dalszego działania – dodaje Czesław Lang.
Ostatniego dnia rywalizacji poznamy zwycięzców poszczególnych klasyfikacji, między innymi: generalnej ORLEN czy najlepszego sprintera Energa Grupa Orlen. Biała koszulka z logo Energi to trofeum, które będzie nosił lider klasyfikacji sprinterów. Zwycięzcą klasyfikacji punktowej zostanie zawodnik, który uzyska łącznie największą liczbę punktów na mecie wszystkich etapów wyścigu. Punkty zdobywa pierwszych 20 kolarzy na każdym etapie, według schematu: pierwszy otrzymuje 20 pkt., drugi – 19 pkt., dwudziesty – 1 pkt. Energa jest też sponsorem klasyfikacji na najlepszego Polaka 81. Tour de Pologne.
– Energa już po raz piąty wspiera organizację wyścigu – mówi Magdalena Marszałkowska, dyrektor Departamentu Marketingu w Enerdze SA. – Tegoroczna trasa zapewni niezapomniane emocje i przepiękne widoki południowych regionów Polski. Niesamowita kolarska energia popłynie przez ulice i trasy m.in. Dolnego Śląska. To tu Energa posiada elektrownie wodną Oława II, a w przyszłym roku w powiecie głogowskim powstanie aktualnie największa farma fotowoltaiczna Energi – PV Kotla, która będzie mogła zasilić ponad 60 tys. gospodarstw domowych.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, a w 2022 roku Grupy LOTOS i PGNiG.
44 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. Przez 12 miesięcy 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej. Udział OZE w produkcji własnej to 46 procent. Niemal połowa sprzedawanej klientom energii pochodzi z odnawialnych źródeł: wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu.