Wiceprezes Zarządu Energi SA w Radzie Zarządzającej Polskiego Komitetu Energi Elektrycznej
Wiceprezes Zarządu Energi SA Roman Szyszko został członkiem Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Wcześniej, w maju, do Rady dołączył Sławomir Staszak, obecnie p.o. prezes Zarządu Energi SA.
PKEE jest stowarzyszeniem, które aktywnie wspiera działanie polskiego sektora elektroenergetycznego. Należą do niego przede wszystkim największe polskie firmy energetyczne, a także inne branżowe organizacje. Rada jest organem zarządzającym, koordynuje także działalność stowarzyszenia.
Pan Roman Szyszko specjalizuje się w organizowaniu i przeprowadzaniu procesów zmierzających do zwiększenia efektywności oraz skali działalności.
Roman Szyszko, wiceprezes Zarządu Energi SA
W latach 2008-2015 był odpowiedzialny za przekształcenia sposobu funkcjonowania i strukturyzowanie długookresowych źródeł finansowania Grupy Energa. Doświadczenia zawodowe zdobywał w zakresie wdrażania zmian organizacyjnych podmiotów stawiających sobie za cel przełamanie istotnych barier rozwojowych. Pracował na rzecz rozwoju działalności operacyjnej i przekształceń własnościowych w Dexia Kommunalkredit Bank Polska, Nordea Bank Polska (wcześniej Bank Komunalny), Banku Gdańskim i Banku Przemysłowo-Handlowym. Uczestniczył w procesach wprowadzania nowych metod funkcjonowania instytucji komercyjnych i użyteczności publicznej. Za priorytet zarządczy uznaje skuteczne kierowanie podmiotami funkcjonującymi w warunkach dużej zmienności.
Absolwent studiów magisterskich w dziedzinie zarządzania i psychologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz dyplomowych studiów w zakresie finansów na Strathclyde University.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, a w 2022 roku Grupy LOTOS i PGNiG.
44 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. Przez 12 miesięcy 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej. Udział OZE w produkcji własnej to 46 procent. Niemal połowa sprzedawanej klientom energii pochodzi z odnawialnych źródeł: wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu.