Energa wśród liderów zrównoważonego rozwoju
Należy do:
Grupa Energa w 18. edycji „Rankingu ESG. Odpowiedzialne zarządzanie” utrzymała wysoką drugą pozycję w kategorii Liderzy branżowi „Paliwa, energetyka, wydobycie”.
Energa po raz kolejny znalazła się w prestiżowym zestawieniu największych spółek w Polsce, ocenianych pod kątem jakości odpowiedzialnego zarządzania zgodnie z wytycznymi ESG. W klasyfikacji generalnej Energa uplasowała się na 15. miejscu zdobywając 81 punktów na 100 możliwych. To o 1 punkt więcej niż w roku 2023.
– Dla Grupy Energa zrównoważony rozwój jest stałym i nieodłącznym elementem całej kultury organizacyjnej. Jest wpisany w strategie biznesowe oraz procesy zarządzania – mówi Sławomir Staszak, p.o. prezes Zarządu Energi SA. – Działania w obszarze ESG to dla nas nie tylko spoglądanie w przyszłość, ale także wyjście naprzeciw aktualnym potrzebom otoczenia. A wszystko dlatego, że wiemy, że nawet najmniejsze zmiany, które dziś możemy zainicjować, w niedalekiej przyszłości mogą pozytywnie wpłynąć np. na lokalną społeczność czy konkretne i mierzalne wskaźniki emisyjności. Wysoka pozycja Energi w "Rankingu ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie" to dla nas duże wyróżnienie i potwierdzenie tego, że podążamy odpowiednią drogą.
O rankingu
„Ranking ESG. Odpowiedzialne Zarządzanie” to nowa odsłona Rankingu Odpowiedzialnych Firm, który od wielu lat jest cenionym na rynku barometrem dojrzałości odpowiedzialnego zarządzania w największych firmach. To już 18. edycja Rankingu, organizowanego przez Kozminski Business Hub w Akademii Leona Koźmińskiego.
Ranking powstaje w oparciu o wyniki z obszaru odpowiedzialnego i zrównoważonego zarządzania prezentowane samodzielnie przez firmy w ankiecie i poddane weryfikacji. Co roku zawartość ankiety jest zmieniana – adekwatnie do stanu rynku i oczekiwań interesariuszy.
W tym roku, jak mówią twórcy rankingu, poziom trudności ankiety będącej podstawą do stworzenia rankingu był bardzo wysoki, a pytania dotyczyły wszystkich obszarów związanych z raportowaniem ESG. W tegorocznej ankiecie zawarto aż 70 pytań o zróżnicowanym charakterze w jedenastu sekcjach. Ankieta nawiązuje bezpośrednio do najnowszych wytycznych raportowania w ramach Europejskich Standardów Sprawozdawczości w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które już obowiązują wybrane podmioty działające na polskim rynku, a w perspektywie dwóch lat obejmą ponad 3 tys. największych spółek.
Ranking jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem firm działających na rynku polskim. Zgłosiło się niemal 150 przedsiębiorstw. Ostatecznie do głównego zestawienia zakwalifikowały się 62 firmy.
Kolejne wyróżnienia dla Energi
Wysoka pozycja w „Rankingu ESG. Odpowiedzialne zarządzanie” to nie pierwsze wyróżnienie uzyskane przez Energę w tym roku w zakresie zrównoważonego rozwoju. W kwietniu spółka znalazła się w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Zaprezentowano w nim pięć projektów realizowanych przez Energę SA, która została doceniona za zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.
Energa SA znalazła się również w gronie firm wyróżnionych przez tygodnik POLITYKA Listkami ESG. Listki co roku trafiają do firm, które w swojej działalności kierują się zasadami zrównoważonego rozwoju. Energa otrzymała Biały Listek przyznawany podmiotom, wdrażającym już istotne elementy zarządcze związane z obszarem ESG i ciągle doskonalącym swoje działania w tym zakresie na rzecz efektywnego zarządzania wpływem swojej firmy na otoczenie.
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, a w 2022 roku Grupy LOTOS i PGNiG.
44 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. Przez 12 miesięcy 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej. Udział OZE w produkcji własnej to 46 procent. Niemal połowa sprzedawanej klientom energii pochodzi z odnawialnych źródeł: wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu.