Coraz więcej placówek w programie „Domy Dobrej Energii”
Należy do:
Kolejne placówki dla dzieci i młodzieży korzystają z paneli fotowoltaicznych od Energi Obrotu. Wszystko w ramach programu Domy Dobrej Energii, dzięki któremu 18 instytucji, w tym jedna w Sudanie, produkuje zieloną energię i oszczędza na rachunkach za prąd. Do instytucji biorących udział w projekcie dołączył właśnie Dom przy Kościuszki w Ustce. Program prowadzi już od trzech lat Energa z Grupy ORLEN.
W Ustce mieszka 14 dzieci w różnym wieku, w tym dzieci niepełnosprawne, potrzebujące szczególnej opieki. Panele zamontowane na budynku pozwolą płacić mniej za energię elektryczną. Tak zaoszczędzone pieniądze zostaną przeznaczone na realizację innych, ważnych dla podopiecznych placówki potrzeb. A tych jest wiele.
– Dostaliśmy propozycję od Energi do wzięcia udziału w programie Domy Dobrej Energii. Przystąpiliśmy do tej inicjatywy i dzięki temu mamy panele fotowoltaiczne na naszej placówce – mówi Aurelia Anioł, dyrektor Centrum Administracyjnego Domów dla Dzieci w Ustce. – Panele na pewno przyczynią się do tego, że będziemy mogli sporo oszczędzić. Tak zaoszczędzone pieniądze mamy zamiar przeznaczyć na rozwój i edukację naszych dzieci, a także na remonty.
Zajęcia edukacyjne, nasadzenie drzew oraz inne atrakcje
Domy Dobrej Energii to nie tylko montaż paneli. To także szereg atrakcji dla mieszkańców instytucji pomocowych biorących udział w projekcie. Dzieci z Ustki wzięły już udział w Błękitnej Szkole organizowanej w Stacji Morskiej w Helu. Dołączyły do nich także dzieci z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Kłaninie, która również zostanie wyposażona w instalację fotowoltaiczną. Prace na budynku trwają i już niedługo jego mieszkańcy będą mogli korzystać z zielonej energii.
Pod koniec września wolontariusze Grupy Energa odwiedzili Dom Dziecka im. Księdza Biskupa Wojciecha Owczarka Caritas Diecezji Włocławskiej we Włocławku oraz wspomniany już dom w Kłaninie. W obu miejscach zasadzono po 12 drzew i 24 krzewy, tworząc nowe zielone przestrzenie dla podopiecznych. Ponadto przeprowadzono dla nich warsztaty o charakterze ekologicznym. Uczestnicy uczyli się pod okiem instruktorów tworzyć budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla owadów. Mieli również okazję poszerzyć swoją wiedzę o ekologii.
To nie koniec niespodzianek przygotowanych dla podopiecznych placówek biorących udział w projekcie. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia we wszystkich domach dziecka pojawią się wysłannicy św. Mikołaja, którzy przywiozą dla podopiecznych prezenty, spełniające ich marzenia. W ich przygotowaniu biorą udział m.in. pracownicy Energi, akcję wspiera także Fundacja ORLEN. Będzie to ponad 150 paczek. Dodatkowo, z początkiem grudnia, w domach w Gdańsku i w Ustce odbędą się warsztaty plastyczne z udziałem pracowników i dzieci, którzy wspólnie przygotują różne ozdoby świąteczne.
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
ORLEN SA jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
40 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 195 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. W pierwszym kwartale 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 5,8 TWh energii elektrycznej.