Energa wyróżniona za wkład do budżetu państwa
Należy do:
Grupa Energa, którą reprezentuje Energa SA z Grupy ORLEN, po raz ósmy z rzędu znalazła się w pierwszej dziesiątce największych podatników CIT za 2022 rok wśród podatkowych grup kapitałowych. Otrzymała za to specjalne wyróżnienie Ministerstwa Finansów.
Zobowiązanie podatkowe CIT Energi SA za 2022 rok wyniosło 476,5 mln zł, co dało jej piąte miejsce w rankingu największych podatników wśród grup podatkowych. Całościowe zobowiązanie wszystkich spółek Grupy Energa za 2022 rok wyniosło 482,6 mln zł. Warto przy tym zaznaczyć, że w porównaniu do 2021 roku zobowiązanie CIT spółek z podatkowej grupy kapitałowej Energi wzrosło o 54%, co świadczyć może o dynamicznym rozwoju.
Ministerialny ranking
Ministerstwo Finansów zgodnie z obowiązującymi przepisami zobowiązane jest do publikowania danych zawartych w zeznaniach rocznych CIT podatkowych grup kapitałowych (bez względu na wysokość osiągniętych przychodów) oraz podatników indywidualnych, u których wartość
przychodu przekroczyła równowartość 50 mln euro, a także spółek nieruchomościowych. Tradycyjnie co roku dziesięciu największych płatników z każdej kategorii (podatkowych grup kapitałowych, podatników indywidualnych i spółek nieruchomościowych) otrzymuje też specjalne ministerialne wyróżnienia za wsparcie finansów państwa.
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
ORLEN SA jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
40 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 195 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. W pierwszym kwartale 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 5,8 TWh energii elektrycznej.