Energa mocniej wspiera kulturę na Pomorzu
Należy do:
Wsparcie instytucji kultury oraz wydarzeń artystycznych jest jednym z ważniejszych obszarów działalności sponsoringowej Energi z Grupy ORLEN na Pomorzu. W tym roku przeznaczono na ten cel większą kwotę z budżetu sponsoringowego Grupy Energa. Rosnąca pomoc dla pomorskiej kultury w 2023 roku związana jest z przejęciem przez Energę kilku kluczowych projektów, realizowanych do tej pory przez Grupę Lotos, która rok temu została połączona z Grupą ORLEN.
Energa z Grupy ORLEN angażuje się w różnorodne inicjatywy związane z propagowaniem sztuki teatralnej, muzycznej i filmowej na Pomorzu. Włącza się w projekty wspierające narodową tożsamość i popularyzowanie twórczości artystycznej, a także wspiera te, których zadaniem jest dbałość o ochronę dziedzictwa narodowego i kulturowego nie tylko Pomorza, ale całej Polski.
Większa liczba projektów
W 2023 roku nakłady na kulturę Energi osiągnęły poziom kilkukrotnie wyższy niż w latach ubiegłych. Połączenie Grupy Energi i Grupy Lotos z Grupą ORLEN spowodowało, że większość projektów sponsoringowych i CSR realizowanych do tej pory w Trójmieście jest obecnie kontynuowana przez gdańską spółkę energetyczną.
Od lat Energa jest sponsorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, który co roku gromadzi kilkanaście tysięcy widzów. Od tego roku jest natomiast także mecenasem Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Teatru Muzycznego w Gdyni. Są to największe instytucje kulturalne Trójmiasta. Pod skrzydła Energi trafiły też Ladies’ Jazz Festival, Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej i Gdyńska Szkoła Filmowa.
Gdański koncern wspiera też mniejsze wydarzenia lokalne, które odbywają się cyklicznie, takie jak: Sobótki Skarszewskie, noworoczne koncerty w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, Jarmark Cysterski w Pelplinie czy projekt wspierający społeczności lokalne pn. „Z kaszëbsczim do lëdzy - Z kaszubskim do ludzi”.
Pomoc dla instytucji filmowych
W tym roku Energa stała się sponsorem dwóch festiwali filmowych: jako mecenas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz partner generalny 15. Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
FPFF od niemal pół wieku promuje polską kinematografię i jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce. Co roku festiwalowa publiczność ma możliwość obejrzenia najlepszych rodzimych filmów – zarówno pełnometrażowych, dużych produkcji, jak i obrazów kina niezależnego oraz filmów krótkometrażowych. Natomiast Festiwal NNW, od półtorej dekady promuje twórczość filmową, radiową, literacką i teatralną, odnoszącą się do najnowszej historii Polski. Pokazuje drogi do wolności nie tylko całych narodów, ale także pojedynczego człowieka.
Energa została też sponsorem Gdyńskiej Szkoły Filmowej. To pierwsza i jedyna w Polsce Północnej niekomercyjna placówka, która od 13 lat kształci przyszłych reżyserów filmów fabularnych i dokumentalnych. Szkolą się oni pod okiem znanych filmowców na najwyższym, światowym poziomie.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
ORLEN SA jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. ORLEN SA jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
40 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 195 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. W pierwszym kwartale 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 5,8 TWh energii elektrycznej.