Budowa gazociągu do elektrowni w Ostrołęce bez zakłóceń
Należy do:
W czerwcu trwają intensywne prace związane z budową przyłącza gazowego do elektrowni w Ostrołęce. Zakończono prace związane z przygotowaniem terenu przeznaczonego do ułożenia rur, wykonano również cztery tzw. przekroczenia bezwykopowe rurociągu, aby nie zakłócać ruchu drogowego oraz nie naruszać warstwy konstrukcyjnej dróg.
Prace przy budowie przyłącza gazowego rozpoczęły się pod koniec marca br. i sukcesywnie osiągają kolejne etapy. Pod koniec maja na całej długości inwestycji zakończono odhumusowanie, czyli zdjęcie żyznej warstwy gruntu na terenie, na którym zostanie wykonany wykop pod ułożenie rurociągu. Zdjęty humus ułożono w pryzmach. Sposób składowania ma na celu uniemożliwić przemieszanie warstwy organicznej z gruntem wykopu.
Wykonawca prowadzi jednocześnie inne prace. Zaawansowanie dostaw rur na miejsce ich montażu wynosi 85%, zaawansowanie spawania liniowego jest na poziomie 28%, natomiast zaawansowanie izolacji spoin sięga 21%.
Elementem robót było również wykonanie czterech przekroczeń bezwykopowych pod drogami. Przyjęta technologia pozwala na bezkolizyjne wybudowanie gazociągu bez zakłócania ruchu drogowego oraz bez naruszenia warstwy konstrukcyjnej dróg.
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 193 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 1/4 powierzchni kraju. W 2021 roku Energa dostarczyła do odbiorców 23,1 TWh energii elektrycznej.