Powstały pierwsze fundamenty pod źródła niskoemisyjne Grupy ORLEN
Należy do:
Na terenie budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu przeprowadzono największą do tej pory operację budowalną. Krótko po niedawnej uroczystości podpisania aktu erekcyjnego bloku CCGT Grudziądz wykonany został fundament pod pierwsze kluczowe urządzenie – kocioł odzysknicowy, inaczej zwany HRSG (ang. heat recovery steam generator). Podobne prace przeprowadzono też w Ostrołęce.
Wykonanie fundamentu kotła to proces nieprzerwanej dostawy i ciągłego układania mieszanki betonowej, trwający ponad 15 godzin. W jego trakcie wykorzystano 1,6 tys. m3 betonu dostarczonego na teren budowy z czterech lokalnych wytwórni betonu: W Grudziądzu, Chełmnie, Lubiczu i Kwidzynie. W celu dostarczenia takiej ilości materiału wykonano ok. 200 kursów betonowozami, podczas których dla zapewnienia najwyższej jakości wykonanego fundamentu, pobierano próbki materiału w celu zweryfikowania i potwierdzenia jego właściwych parametrów.
Na płycie fundamentowej opierać się będzie 44-metrowy, ważący niemal 3 tys. ton kocioł, a także cała dodatkowa infrastruktura (mierzący ok. 60 metrów komin, konstrukcje stalowe i mniejsze urządzenia). W celu bezpiecznego i stabilnego wykonania tych obiektów obszar, na którym wykonano płytę fundamentową, został wcześniej wzmocniony ok. 200 palami, których ilość i zagłębienie w ziemi na niemal 10m pozwoliło wzmocnić i ustabilizować grunt w wymaganym projektem zakresie.
Prace realizacyjne związane z budową elektrowni w Grudziądzu przebiegają zgodnie z planem. Dla kotła HRSG, dla którego wykonano płytę fundamentową, trwają obecnie zaawansowane prace związane z produkcją komponentów, rozpoczęcie montażu pierwszych elementów konstrukcji na terenie budowy planowane jest na październik bieżącego roku, a zakończenie budowy całości tego obiektu około rok później – przed końcem 2024 roku.
Czym jest kocioł HSRG?
Kocioł odzysknicowy jest urządzeniem, które połączy oba rodzaje turbin wykorzystywanych w grudziądzkiej elektrowni i pozwoli im na wspólne napędzanie generatora. Kocioł HRSG odzyskuje energię cieplną gazów wylotowych turbiny gazowej, po czym wykorzystuje ją do podgrzania wody. Wytworzona dzięki temu para wodna napędzać będzie turbinę parową. Obie turbiny: gazowa i parowa, wytwarzają energię mechaniczną, która następnie przekształcana jest w energię elektryczną w generatorze.
Wzmacnianie krajowego systemu energetycznego
Inwestycja realizowana w Grudziądzu będzie jedną z największych oraz najnowocześniejszych tego typu elektrowni w Polsce. Jest też istotnym elementem rozwoju i wzmacniania segmentu energetycznego, opartego o energetykę odnawialną oraz stabilne źródła niskoemisyjne, zgodnego ze strategią Grupy ORLEN do 2030 roku. Do końca bieżącej dekady koncern chce zwiększyć moc zainstalowaną w jednostkach gazowych z 1,7 GW do 4 GW.
Rozwój energetyki gazowej wymaga zabezpieczenia odpowiednich wolumenów paliwa, czyli gazu ziemnego. Grupa ORLEN prowadzi własne wydobycie tego surowca, przede wszystkim w Polsce i Norwegii, skąd gaz może być przesłany do kraju gazociągiem Baltic Pipe uruchomionym w 2022 roku. Ubiegłoroczne wydobycie Grupy ORLEN w kraju i zagranicą wyniosło 7,7 mld m sześc. gazu, co odpowiada ok. 45% krajowego zapotrzebowania na surowiec. Grupa ORLEN posiada również kontrakty na dostawy gazu od partnerów zagranicznych działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a także długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA i Kataru. W celu optymalizacji transportu LNG Grupa rozwija własną flotę nowoczesnych gazowców.
W Ostrołęce prace również postępują
Podobne prace budowlane przeprowadzono w tym samym czasie w Ostrołęce, gdzie pod fundament kotła odzysknicowego realizowanej tam elektrowni o mocy ok. 750 MW wykorzystano łącznie ponad 2 tys. m3 mieszanki betonowej, która dostarczona została na teren budowy z wytwórni betonów zlokalizowanych w Ostrołęce i Łomży. Montaż pierwszych urządzeń kotła HRSG planowany jest między II a III kwartałem br.
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 193 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 1/4 powierzchni kraju. W 2021 roku Energa dostarczyła do odbiorców 23,1 TWh energii elektrycznej.