Energa zasila energią kolejne domy dziecka
Należy do:
Czysta energia i nieograniczony dostęp do niej – to siódmy z 17 celów zrównoważonego rozwoju, zawarty w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. To na realizacji tego celu chce skupić się głównie Energa z Grupy ORLEN w najbliższych latach. Spółka m.in. umożliwia placówkom pomocowym w całej Polsce korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
25 września 2015 roku 193 państwa członkowskie ONZ jednogłośnie przyjęły rezolucję Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. Znalazło się w niej 17 celów. Podzielić je można na 5 obszarów. To tzw. 5xP: ludzie (ang. people), planeta (ang. planet), dobrobyt (ang. prosperity), pokój (ang. peace), partnerstwo (ang. partnership). Dla każdego celu rozpisano konkretne zadania do osiągnięcia do 2030 roku – łącznie to 169 zadań.
W ramach realizacji 17 celów Energa od 2 lat jest Partnerem Strategicznym Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Ta współpraca jest kluczem do zdobywania wiedzy, budowania potencjału i poszerzania zrozumienia dla wdrażania zrównoważonego biznesu.
Cel 7 – Czysta i dostępna energia, na którym szczególnie skupia się Energa, to zapewnienie wszystkim dostępu do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii. Aby go wdrażać, realizowany jest m.in. projekt Domy Dobrej Energii.
Druga edycja projektu
Domy Dobrej Energii to projekt, w ramach którego na dachach placówek opiekuńczo-wychowawczych zamontowane zostały panele fotowoltaiczne Energi Obrotu. Projekt wspiera również Fundacja ORLEN. W pierwszym etapie projektu w 2021 roku energia ze słońca zasiliła dwa rodzinne domy dziecka: w Gostyninie i Szczawinie Kościelnym oraz dwa domy dziecka: w Rypinie i Kaczkach Średnich w powiecie tureckim. Trwa już druga edycja tego przedsięwzięcia. Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na dachach pięciu kolejnych placówek pomocowych.
Domy, które przystąpiły do projektu, produkują zieloną energię na własne potrzeby. W ten sposób zmniejszają się ich koszty użytkowania obiektów, a placówki ograniczą swój bezpośredni wpływ na środowisko. Czyste i dostępne źródła energii elektrycznej pozwalają tworzyć bardziej zrównoważone i inkluzywne społeczności, a jednocześnie umożliwiają ograniczanie skutków zmian klimatycznych.
Więcej o projekcie i możliwości udziału: https://media.energa.pl/pr/767812/energa-ponownie-dodaje-energii-podopiecznym-domow-dziecka-2022-09-21
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 193 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 1/4 powierzchni kraju. W 2021 roku Energa dostarczyła do odbiorców 23,1 TWh energii elektrycznej.