Budowa elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu rozpocznie się w tym roku
Należy do:
Spółka CCGT Grudziądz z Grupy Energa wybrała generalnego wykonawcę bloku gazowo-parowego o mocy netto ok. 560 MW. Prace mają zacząć się jeszcze w tym roku. Elektrownia w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest na 2025 r., będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. To istotny element rozbudowy segmentu energetycznego Grupy ORLEN opartego o odnawialne źródła energii, małe reaktory jądrowe i niskoemisyjną energetykę gazową.
– Grupa ORLEN tworzy nowoczesny i niskoemisyjny segment energetyki, który zwiększy niezależność i bezpieczeństwo Polski. Rozwój energetyki gazowej wraz ze wzrostem własnego wydobycia Grupy ORLEN to gwarancja stabilności i ekonomiki produkcji. W Grudziądzu, dzięki współpracy ze sprawdzonymi partnerami, powstanie nowoczesny blok gazowo-parowy, który będzie dobrym uzupełnieniem dla odnawianych źródeł energii rozwijanych w koncernie – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN, czasowo pełniący obowiązki prezesa Zarządu Energi.
W obecnej sytuacji, wymagającej dla całej branży energetycznej, na którą wpływ ma m.in. unijna polityka klimatyczna, a także uwarunkowania technologiczne, rolę stabilizującą w polskim systemie elektroenergetycznym mają pełnić źródła gazowe. Dzięki dużej elastyczności są one w stanie bilansować źródła odnawialne, których poziom produkcji uzależniony jest od warunków meteorologicznych.
– W nadchodzących latach, w związku z transformacją polskiej energetyki, spodziewać się można dalszego zwiększania mocy instalowanych w źródłach odnawialnych, których produkcja wynika z warunków hydrologicznych, nasłonecznienia lub wietrzności, a nie z zapotrzebowania na energię przez odbiorców. Stąd dla zapewnienia możliwości bilansowania zmiennej produkcji OZE z zapotrzebowaniem, coraz bardziej istotne, ze względu na bezpieczeństwo pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego stawać się będzie zapewnienie regulacyjnych i niskoemisyjnych aktywów wytwórczych – takim jest właśnie planowana elektrownia w Grudziądzu – mówi Marcin Małek, prezes Zarządu CCGT Grudziądz Sp. z o.o.
Blok gazowo-parowy w Grudziądzu odegra istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. W grudniu 2021 r. zawarto z Operatorem Sieci Przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem dostaw przypadającym na 2026 r. Grudziądzka elektrownia, która ma powstać w 2025 r., zakontraktowała łącznie 518 MW mocy. W czasie realizacji umowy może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł.
Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm: Siemens Energy Global GmbH & Co KG, Siemens Energy Sp. z.o.o. oraz Mytilineos S.A. Technologia, która zostanie zastosowana przy budowie bloku w Grudziądzu, należy do najnowocześniejszych na rynku. Planowany blok gazowo-parowy będzie się charakteryzował wysoką sprawnością, przekraczającą 60 proc. w warunkach nominalnych, dyspozycyjnością oraz elastycznością pracy.
– Cieszymy się, że po raz drugi możemy współpracować z Grupą ORLEN podczas budowy elektrowni i dostawy wysokosprawnego bloku gazowo-parowego. Elektrownia w Grudziądzu to z pewnością kolejny istotny na mapie Polski punkt w kierunku dekarbonizacji sektora energetycznego w Polsce, który znacząco przełoży się na zmniejszenie emisji CO2.Technologia Siemens Energy pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, zapewniając tym samym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla polskiego systemu energetycznego – podkreśla Grzegorz Należyty, Wiceprezes na Europę Wschodnią i Dyrektor Zarządzający w Siemens Energy Polska.
Budowa bloku gazowo-parowego ma znaczenie także lokalne. Tego typu duże inwestycje stanowią jeden z głównych czynników wzrostu gospodarczego, zapewniając nowe miejsca pracy i wpływy z podatków do miejskiego budżetu.
– To będzie zdecydowanie największa inwestycja, jaka toczyć się będzie w Grudziądzu. Dla naszego miasta jest to szansa na dalszy, dynamiczny rozwój. To oczywiście duże wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości, szacowane na kilkanaście milionów złotych rocznie. Ale to także szansa dla lokalnych firm, które mogą uczestniczyć w projekcie jako podwykonawcy, a następnie kilkadziesiąt miejsc pracy dla wysoko kwalifikowanych specjalistów. Nie można zapominać o planowanej przy okazji inwestycji budowie nowego układu drogowego – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2021 roku wyniosły 171,46 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 193 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 1/4 powierzchni kraju. W 2021 roku Energa dostarczyła do odbiorców 23,1 TWh energii elektrycznej.