Zmiany na fakturach Energi Obrotu
Należy do:
Energa Obrót wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. W związku z tym wprowadza zmiany na fakturach. Pojawią się na nich grupy taryfowe te same, które obowiązują u dystrybutora. W planach jest również, aby na fakturach zamieszczona została informacja z nazwą oferty, z której korzysta klient. Warto podkreślić, że cena prądu ani stawki opłat nie zmienią się w związku z wprowadzanymi zmianami.
Na fakturach wystawianych przez Energę Obrót, dla klienta rozliczanego zgodnie z taryfą zatwierdzoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), grupa taryfowa oznaczona jest bez litery „k” np. G11. Umowy z ofertą posiadają z kolei dodatkowo literę „k”, np. G11k. W odpowiedzi na spostrzeżenia klientów, którzy nie zawsze rozumieli oznaczenie oferty handlowej, wprowadzone zostaną zmiany.
Oznaczenie „k” zniknie. Na fakturach pojawi się za to grupa taryfowa identyczna z tą, którą klient ma u dystrybutora np. G11, G12, G12w, G12r. Skąd wiadomo będzie, że klient korzysta z oferty? Tę informację będzie można sprawdzić w zawartej umowie. Spółka planuje także, aby na fakturach pojawiła się również pełna nazwa oferty.
Grupa taryfowa, taryfa a oferta
Każdy klient korzysta z wybranej przez siebie grupy taryfowej. Związana jest ona m.in. ze stylem życia klienta oraz potrzebami, na jakie wykorzystuje on energię elektryczną. Z innej grupy taryfowej korzysta odbiorca w gospodarstwie domowym, a z innej przedsiębiorca, który wykorzystuje energię na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
W przypadku gospodarstw domowych, klienci Energi Obrotu mogą być rozliczani na podstawie taryfy zatwierdzanej przez Prezesa URE albo oferty. Wybór zawsze należy do klienta. Taryfa zawiera jedynie cenę za energię elektryczną, jednak ta może się zmienić w okresie obowiązywania umowy – cena ta najczęściej jest zatwierdzana na okres jednego roku kalendarzowego.
Jeśli chodzi o umowy z ofertą, cena energii elektrycznej jest od początku znana i stała przez cały okres obowiązywania oferty, nie zmienia się. Dodatkowo klient Energi Obrotu może korzystać z benefitów, takich jak m.in. pomoc fachowców czy karta paliwowa. Każda z tych ofert ma swoją wymierną wartość. Na rachunku klienta, który wybrał ofertę, widnieje opłata handlowa – to właśnie dzięki niej klient ma możliwość skorzystania ze wspomnianych benefitów.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2019 roku wyniosły 197,3 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu tego samego roku otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 193 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 1/4 powierzchni kraju. W 2021 roku Energa dostarczyła do odbiorców 23,1 TWh energii elektrycznej.