Strażacy ochotnicy dostali profesjonalne narzędzia od Fundacji Energa
Należy do:
Fundacja Energa aktywnie wspiera straże pożarne. Mundurowi z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego Gdynia, dzięki wsparciu Energi, zakupili profesjonalne elektronarzędzia. – To sprzęt bardzo dobrej jakości i ogromne wsparcie dla naszego OSP – mówią gdyńscy „ochotnicy”.
Narzędzia, które otrzymali strażacy, m.in. wyrzynarka, wkrętarka, wiertarka udarowa czy szlifierka kątowa, to sprzęt akumulatorowy. Dzięki temu ochotnicy mogą korzystać z niego w każdym miejscu, także np. w bardzo trudnym terenie, bez konieczności transportu agregatów czy kabli. To duże ułatwienie, zwłaszcza przy skomplikowanych akcjach ratunkowych, podczas których bardzo ważny jest czas rozłożenia sprzętu i dotarcia do osób poszkodowanych.
– Narzędzia zostały tak dobrane, aby spełniać wymogi pracy terenowej w ciężkich warunkach. To sprzęt z górnej półki, bardzo wysokiej jakości, który na pewno będzie nam służyć przez wiele lat – mówi Jakub Friedenberger z OSP RW Gdynia. – Narzędzia będą miały dodatkowe zastosowanie – początkowo posłużą nam także do rozbudowy naszego trenażera, który wykorzystujemy na własne potrzeby, a także udostępniamy innym OSP i PSP.
– Strażacy ratują nasze zdrowie i życie, narażając często samych siebie, swoje bezpieczeństwo. Doceniamy ich odwagę i zaangażowanie. Szczególne słowa uznanie należą się zwłaszcza strażakom ochotnikom, dlatego jeśli tylko możemy, wspieramy ich inicjatywy – mówi Magdalena Kit-Krawczyk, prezes Fundacji Energa.
Strażacy z Gdyni zajmują się także m.in. organizacją szkoleń dla siebie oraz innych ochotników. W tym celu zbudowali właśnie specjalny trenażer. Prowadzone są w nim m.in. symulacje trudnych warunków, które mogą mieć miejsce podczas pożaru. Strażacy ćwiczą m.in. ewakuację z bardzo ciasnych, zadymionych przestrzeni. Jak to wygląda w praktyce? W jak najszybszym czasie muszą opuścić wąskie korytarze trenażera czołgając się i szukając wyjścia z miejsca, które wydaje się być miejscem bez wyjścia. A to wszystko po ciemku i w kłębach dymu. Nierzadko ich zadaniem jest również wydostanie na zewnątrz manekina pozorującego ofiarę pożaru. A wszystko po to, aby wciąż poprawiać swoje umiejętności.
– Jesteśmy młodym OSP, powstaliśmy w 2017 roku. Szkolimy, pracujemy, zarabiamy, ale też zwracamy się o pomoc do instytucji. Tak też trafiliśmy do Fundacji Energa, która okazała nam ogromne wsparcie – dodaje Jakub Friedenberger. – Bardzo dziękujemy za tę pomoc.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2019 roku wyniosły 197,3 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu br. otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 192 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju. W I półroczu 2021 roku Energa dostarczyła do odbiorców 11,6 TWh energii elektrycznej.