ENERGA usuwa skutki kolejnej wichury
Należy do:
Najbardziej dramatyczna sytuacja była w rejonie Kalisza, Płocka i Torunia. Szacuje się, iż bez zasilania było tam rano prawie 200 tysięcy gospodarstw domowych. Na terenie działania oddziału kaliskiego ENERGI wyłączonych było 4600 stacji transformatorowych, w regionie płockim - 4000, a toruńskim - 1100.
Tym razem, w przeciwieństwie do minionego weekendu, w regionie gdańskim i słupskim wichura nie spowodowała aż tak dużych strat. W regionie gdańskim bez zasilania było przez krótki czas około dwóch tysięcy odbiorców, w słupskim - kilkaset. Na Warmii i Maurach prądu pozbawionych było około trzech tysięcy gospodarstw domowych.
Wszystkie ekipy techniczne zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Przez całą noc zmagały się ze skutkami wichury. Aby zlokalizować usterki energetycy wyjeżdżali w teren nawet prywatnymi samochodami. Do południa służby techniczne przywróciły zasilanie u ponad połowy odbiorców. Oceniają, iż większość klientów ENERGI jeszcze dzisiaj będzie miała prąd. Ekipy pracują nieustannie i z każdą godziną liczba odbiorców pozostających bez zasilania zmniejsza się. Jednak w niektórych miejscach - ze względu na skalę zniszczeń i utrudniony przejazd przez zatarasowane powalonymi drzewami drogi - naprawy mogą potrwać dwa, trzy dni. Szczególnie trudna sytuacja jest np. w okolicach Płocka, gdzie uszkodzonych zostało 12 stalowych słupów linii wysokiego napięcia, w tym siedem na jednym odcinku.
Wszystkich klientów ENERGI, odczuwających skutki wichury i brak prądu, prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość. Pomimo wszelkich starań, nie wszystkie miejsca awarii mogą być naprawione od razu.
Od początku roku to już trzecia tak silna wichura, która wyrządziła znaczne szkody. Jednak na oszacowanie strat finansowych jest jeszcze za wcześnie.
Koncern Energetyczny ENERGA SA, największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej, łącznie eksploatuje ponad 150 tys. km linii energetycznych (6,2 tys. km linii wysokiego napięcia, 64,5 tys. km linii średniego napięcia i 82 tys. km linii niskiego napięcia). Koncern obsługuje około 2,7 mln odbiorców na obszarze północnej i środkowej Polski (75 tys. km kw. - blisko 1/4 powierzchni kraju), tj. na terenach województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz w części regionów zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego.