Energa sponsorem 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa CAMERIMAGE
Należy do:
Wielkie święto kina rusza już lada dzień w Toruniu. 13 listopada rozpoczyna się 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa CAMERIMAGE. Sponsorem strategicznym wydarzenia, które potrwa aż do 20 listopada, jest Energa z Grupy ORLEN.
Festiwal Energa CAMERIMAGE to jeden z flagowych projektów sponsorskich Energi. W zeszłym roku podpisano z organizatorem Festiwalu, Fundacją Tumult, umowę odnośnie strategicznej współpracy sponsorskiej do 2022 roku.
– Toruń ponownie jest miejscem spotkań najwybitniejszych osób świata filmu. Kolejny raz również to ważne wydarzenie świata kultury wspiera Energa z Grupy ORLEN – mówi Adrianna Sikorska, wiceprezes Zarządu Energi SA ds. Komunikacji. – Jesteśmy dumni, że nasza owocna współpraca trwa już kilka dobrych lat. Jest to dla nas kluczowy projekt, dzięki któremu wspieramy polską sztukę i branżę filmową, która również ucierpiała przez pandemię. Wierzę, że warto zapewniać utalentowanym filmowcom rozwój ich pasji tak, aby przekazywali swoją pozytywną energię innym.
– Festiwal Energa CAMERIMAGE w pełnej odsłonie przynosi nadzieję na normalność w skomplikowanych czasach pandemii. Powrót do normalności jest możliwy dzięki wsparciu naszego tytularnego patrona – Energi z Grupy ORLEN – mówi Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu Energa CAMERIMAGE. – Dzięki Enerdze niesiemy ludziom światło nadziei w filmowych obrazach, niesiemy im energię sztuki, która zawsze po wielkich pandemiach eksplodowała wspaniałymi nowymi formami. W XIV wieku, po dżumie – był to styl piękny, a po hiszpance w 1920 roku – filmowy ekspresjonizm „Gabinetu doktora Caligari”. Podczas tegorocznego Festiwalu będziemy odkrywać nowe zjawiska i zobaczymy, w którym kierunku zmierza przyszłość kina.
Najlepsze zdjęcia docenione
Festiwal Energa CAMERIMAGE jest poświęcony autorom zdjęć filmowych. To właśnie kunszt operatorów jest tu doceniany i nagradzany każdego roku. Od lat w związku z wydarzeniem do Torunia zjeżdżają najznakomitsi artyści z całego świata, którzy zasiadają w jury czy prowadzą prelekcje. W tym roku gościć tu będą m.in. Denis Villeneuve (Diuna), Joe Wright (Cyrano), José Luis Alcaine (Matki równoległe), a także duety reżysersko-operatorskie: Joel Coen i Bruno Delbonnel (The tragedy of Macbeth) czy Kenneth Branagh i Haris Zambarloukos (Belfast).
Podczas wydarzenia nagrody przyznawane są w Konkursie Głównym, a także m.in. w Konkursie Debiutów Filmowych, Konkursie Filmów Polskich czy Konkursie Etiud Studenckich.
Podczas Festiwalu Energa CAMERIMAGE wręczane są Złote, Srebrne i Brązowe Żaby. To nagroda m.in. w Konkursie Głównym
Wydarzenie to jednak nie tylko wyróżnienia dla najznakomitszych operatorów, ale także dyskusje czy warsztaty przygotowane z myślą o adeptach sztuki filmowej. Nie zabraknie także tradycyjnej prezentacji sprzętu filmowego, a także wydarzeń towarzyszących – wystaw czy koncertów.
Plakat festiwalową tradycją
Co roku fani wydarzenia z niecierpliwością oczekują na promujący je plakat. Zgodnie z tradycją prezentowany jest on na 100 dni przed rozpoczęciem Festiwalu.
Plakat 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage
Tegoroczny plakat to dzieło autorstwa znanego na całym świecie polskiego ilustratora, projektanta i artysty Przemka Kotyńskiego, który inspiracje czerpie m.in. z Polskiej Szkoły Plakatu. Projekt tak opisywany jest przez organizatorów wydarzenia:
Optymistyczna, graficzna forma plakatu poprzez obrazowy „wschód słońca” ma wskazać symboliczny „nowy początek” dla wydarzeń kulturalnych i zachęcić miłośników filmu do aktywnego, realnego uczestnictwa w pokazach, spotkaniach, seminariach i warsztatach festiwalowych.*
Więcej informacji odnośnie tegorocznego wydarzenia oraz biletów znaleźć można na stronie internetowej: www.camerimage.pl.
*https://camerimage.pl/prezentujemy-plakat-29-edycji-energacamerimage/
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2019 roku wyniosły 197,3 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu br. otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 192 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju. W I półroczu 2021 roku Energa dostarczyła do odbiorców 11,6 TWh energii elektrycznej.