Energa wśród zielonej elity
Należy do:
Kilkanaście spółek Grupy Energa, będącej częścią Grupy ORLEN, pomyślnie przeszło zewnętrzny audyt zarządzania środowiskowo-energetycznego, na kolejny rok przedłużając swoją obecność w „zielonym” rejestrze EMAS.
EMAS to elitarny i dobrowolny system wiarygodnego raportowania środowiskowego, promowany przez Komisję Europejską. Wpis do rejestru i jego regularne przedłużanie pozwala Enerdze osiągać cele biznesowe, które uwzględniają najwyższe wymogi środowiskowe i energetyczne. EMAS odgrywa też kluczową rolę w realizacji wprowadzonej przez Unię Europejską gospodarczej koncepcji „circular economy”, czyli wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym.
W Grupie Energa funkcjonuje zintegrowany system zarządzania środowiskowo-energetycznego, zgodny nie tylko z unijnym Rozporządzeniem EMAS, ale również z normami ISO 14001 i ISO 50001, co umożliwia wykorzystanie najlepszych dostępnych technik i metod zarządzania. System ekozarządzania i audytu EMAS obejmuje łącznie 381 obiektów należących do Grupy Energa. Jako ostatnia w ubiegłym roku do rejestru dodana została Farma Wiatrowa Przykona o mocy zainstalowanej ok. 31 MW, wybudowana w gminie Przykona na terenach zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego Kopalni Adamów. Szacuje się, że należące tam do Energi grunty o powierzchni 300 ha posiadają potencjał dla budowy obiektów OZE o łącznej mocy zainstalowanej ok. 160 MW.
W kolejnych latach Energa spodziewa się dodawać do rejestru EMAS kolejne odnawialne źródła energii: farmę fotowoltaiczną PV Gryf o mocy zainstalowanej ok. 20 MW, sześć mniejszych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 5 MW oraz będącą w trakcie procesu akwizycji PV Wielbark (moc zainstalowana: docelowo 62 MW). Rozwijając zero- i niskoemisyjne źródła wytwórcze, Grupa Energa wpisuje się w „Strategię Grupy Kapitałowej ORLEN do 2030 roku” oraz w działania Grupy ORLEN zmierzające do osiągnięcia przez nią neutralności emisyjnej do 2050 roku.
Pierwsze spółki Grupy Energa, w tym Energa SA, zostały wpisane do rejestru EMAS w 2016 roku, zaś w kolejnych latach dołączały następne – obecnie jest ich 16. Ponadto Energa SA w 2014 roku przystąpiła do ratingu ESG agencji Vigeo Eiris, opartego na wskaźnikach środowiskowych, społecznych i zarządczych (ang. environmental, social responsibility, corporate governance). W lutym br. otrzymała najlepszy wynik w historii swojego udziału w tym zestawieniu – 46 punktów. Analitycy agencji dostrzegli i docenili przede wszystkim działania prośrodowiskowe, m.in. rozwój energetyki odnawialnej, działania w obszarze DSR (demand-side response, czyli redukcję zużycia energii na żądanie Operatora Sieci Przesyłowych w zewnętrznych podmiotach zakontraktowanych przez Enspirion, spółkę zależną Energi, w tym w dużych zakładach przemysłowych) oraz zmniejszanie szkodliwych emisji w aktywach wytwórczych.
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2019 roku wyniosły 197,3 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu br. otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 192 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju. W I półroczu 2021 roku Energa dostarczyła do odbiorców 11,6 TWh energii elektrycznej.