Dzieci kochają bociany. Znamy wyniki 2. edycji konkursu Lecą boćki
Należy do:
Konkurs Lecą boćki po raz kolejny spotkał się z dużym zainteresowaniem najmłodszych. Do zabawy włączyło się blisko 100 szkół i przedszkoli oraz ponad 100 rodzin. Uczestnicy przygotowali i opublikowali w internecie kilkaset różnorodnych prac ukazujących piękno przyrody panujące wokół bocianiego gniazda, nad którymi pracowało ok. 1200 dzieci. Jury wyróżniło 50 placówek oraz przyznało 50 nagród indywidualnych. Konkurs dla dzieci to jedna z wielu wspólnych inicjatyw na rzecz ochrony bocianów Energi z Grupy ORLEN i przyrodników.
Energa dla bocianów od ponad 25 lat
Ekstensywne i wielkoobszarowe rolnictwo oraz zmiany klimatu powodują, że polskie bociany mają coraz mniej naturalnych żerowisk i przenoszą się na bardziej dzikie tereny w północno-wschodniej części kontynentu. By chronić bociany gniazdujące na słupach energetycznych i ograniczyć postępujący spadek liczebności populacji bociana białego w Polsce, Energa od wielu lat podejmuje szereg działań. Energetycy montują specjalne platformy na słupach energetycznych poprawiające jednocześnie bezpieczeństwo ptaków i ciągłość dostaw energii elektrycznej do odbiorców. Dotychczas Energa zamontowała blisko 12 tys. tego typu konstrukcji. Szacuje się, że mieszka na nich jedna czwarta populacji polskich bocianów.
Energa z Grupy ORLEN współpracuje z przyrodnikami na rzecz ochrony bociana białego i jego siedlisk od ponad 25 lat. Działania są prowadzone na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest pomoc w obrączkowaniu ptaków. Kilka lat temu pracownicy Energi wraz z przyrodnikami oznakowali 5 tys. bocianich piskląt. Dzięki temu do dnia dzisiejszego ornitolodzy i biolodzy mogą śledzić migracje i kondycję polskich bocianów i lepiej im pomagać.
Ważną funkcję informacyjno-ratunkową pełni infolinia 801 BOCIAN (czyli 801 26 24 26) i email bociany@bociany.pl, gdzie można uzyskać informacje na temat właściwego rozwiązania konkretnych incydentów związanych z zagrożeniem życia i zdrowia bocianów.
Duża dawka bocianiej wiedzy
Wspólnie z przyrodnikami prowadzone są także działania edukacyjne popularyzujące wiedzę o tym sympatycznym gatunku oraz pokazujące, w jaki sposób każdy z nas może zaangażować się w niesienie pomocy bocianom.
Przedstawienie przedszkolaków ze Skibniewa na temat ochrony bociana białego
Mając na uwadze rozpowszechnianie wiedzy na temat bocianów wśród najmłodszych, Fundacja Przyrodnicza ProNatura wspólnie z Energą z Grupy ORLEN przygotowała edukacyjną książkę „Lecą boćki”. Publikacja autorstwa Krzysztofa Koniecznego z ilustracjami Katarzyny Kopiec-Sekiety stała się kanwą do ogłoszenia konkursu dla dzieci objętych edukacją przedszkolną i wczesnoszkolną. 31 maja – w Dniu Bociana, elektroniczna wersja książki została rozesłana do przedszkoli i szkół podstawowych z całej Polski. Dzieci mogły się z niej dowiedzieć wielu ciekawostek z życia bocianów m.in. co stanowi podstawę ich diety, gdzie spędzają zimę i dlaczego porzucone sznurki stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie.
Druga edycja konkursu „Lecą boćki”
Otwarta formuła konkursu zachęcała do kreatywnych interpretacji treści zawartych w edukacyjnej publikacji. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, malowały obrazki oraz odgrywały przedstawienia. Warunkiem zakwalifikowania pracy do konkursu było opublikowanie jej w mediach społecznościowych wraz z odpowiednim otagowaniem za pomocą haseł: #BocianyPL i #Energa.
Prace uczniów ze SP im. Z. Kossak w Pierśccu
– Konkurs Lecą boćki kolejny raz udowodnił, że polskie dzieci kochają bociany – mówi Krzysztof Konieczny, ornitolog z Fundacji ProNatura i przewodniczący jury konkursu. – W tym roku zaskoczyła nas różnorodność form oraz zaangażowanie przedszkolaków i uczniów. Cieszę się, że poprzez kreatywną zabawę mogliśmy przekazać najmłodszym cenną wiedzę przyrodniczą. Mam nadzieję, że dzięki temu uwrażliwiliśmy dodatkowo dzieci na piękno przyrody i potrzebę jej ochrony – dodaje.
Najmłodsi uczestnicy zabawy mieli 3 lata, a najstarsi 10. Wiek uczestników oraz różnorodność prac sprawiły, że jury nie miało łatwego zadania przy wyborze najlepszych prac.
Przedstawienie dzieci z Przedszkola im. Królewny Śnieżki w Zakrzewie
Na zaproszenie do konkursu odpowiedziały 94 placówki oświatowe z całej Polski oraz 108 rodzin. Uczestnicy przesłali ok. 300 prac plastycznych (w tym również prace przestrzenne) i 20 nagrań występów scenicznych.
Ostatecznie jury edukacyjnymi nagrodami wyróżniło autorów najciekawszych prac z 25 przedszkoli, 25 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych. Wśród zwycięzców znajdują się mieszkańcy z niemal wszystkich województw m.in. z pomorskiego, podkarpackiego i warmiński-mazurskiego.
Lista laureatów znajduje się na stronie bociany.pl, na której można również znaleźć informacje na temat życia polskich bocianów oraz zapoznać się z dobrymi praktykami, które mogą przyczynić się do lepszej ochrony tych pięknych ptaków. Galerię z pracami uczestników można przeglądać w mediach społecznościowych wpisując hasztagi #BocianyPL i #Energa.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2019 roku wyniosły 197,3 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu br. otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju. W I półroczu 2020 roku Energa dostarczyła do odbiorców 10,7 TWh energii elektrycznej.