Sukces Energi w aukcjach OZE
Należy do:
Energa OZE, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, wygrała tegoroczną aukcję OZE, do której zgłosiła realizowane obecnie projekty aktywów fotowoltaicznych. Sukces aukcyjny odnotowały też zewnętrzne inwestycje, które spółka zamierza nabyć w drodze akwizycji. Łączna moc zainstalowana wszystkich tych projektów to ok. 58 MW.
W aukcji OZE dla instalacji odnawialnych źródeł energii o mocy zainstalowanej do 1 MW zwyciężyło pięć projektów małych farm fotowoltaicznych: będące już na etapie budowy obiekty w Samolubiu (dwie farmy, woj. warmińsko-mazurskie), Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie) i Przykonie (woj. wielkopolskie), a także oczekujący na wyłonienie wykonawcy i wydanie polecenia rozpoczęcia prac budowlanych (NTP – ang. notice-to-proceed) projekt farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 0,7 MW w Pierzchałach (woj. warmińsko-mazurskie).
Finansowanie w ramach tej samej aukcji uzyskały też 54 projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 54 MW, realizowane na terenie farmy PV Wielbark w Borkach Wielbarskich (woj. warmińsko-mazurskie), wobec których Energa OZE ma plany akwizycyjne. Akwizycja realizowana będzie we współpracy ze spółką Agro Artim Elewatory Sp. z o.o. Zakładane jest sukcesywne nabywanie gotowych instalacji PV po ich wybudowaniu, a dokonanie ostatniego zakupu planuje się na 2023 rok. Akwizycja obejmie też zakup instalacji o łącznej mocy 8 MW, nie objętych wsparciem aukcyjnym (całość akwizycji obejmie więc aktywa o mocy ok. 62 MW).
Organizowana przez Urząd Regulacji Energetyki aukcja OZE skierowana była do wytwórców energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych oraz elektrowniach wiatrowych na lądzie o łącznej mocy zainstalowanej nie większej niż 1 MW. Aby zwyciężyć w tegorocznej aukcji, należało zgłosić cenę na poziomie nie przekraczającym 253,37 zł/MWh. Zwycięscy wytwórcy uzyskują w wyniku aukcji OZE prawo do sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej przez okres 15 lat po realnie stałej, zgłoszonej w ofercie aukcyjnej cenie.
Obecnie Energa OZE posiada dwie działające farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej ok. 5,4 MW: PV Czernikowo koło Torunia (woj. kujawsko-morskie) oraz PV Delta pod Gdańskiem (woj. pomorskie). W 2020 roku wyprodukowały one łącznie ok. 5 GWh energii, podobnie jak rok wcześniej. Pod koniec ub.r. spółka wydała NTP dla inwestycji w PV Gryf o mocy zainstalowanej ok. 20 MW, powstającej w bezpośrednim sąsiedztwie działającej od lipca 2020 roku Farmy Wiatrowej Przykona. Szacuje się, że cały ten teren – 300 ha gruntów zrekultywowanych po odkrywce kopalni węgla brunatnego Adamów – posiada potencjał łącznie 160 MW mocy zainstalowanej w aktywach OZE.
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2019 roku wyniosły 197,3 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu br. otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju. W I półroczu 2020 roku Energa dostarczyła do odbiorców 10,7 TWh energii elektrycznej.