Energa wymienia oświetlenie uliczne w Gdańsku
Należy do:
Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, wymieniła już ponad połowę opraw latarni ulicznych w Gdańsku. Wymiana opraw oświetleniowych, z sodowych na ledowe, poprawi nie tylko jakość oświetlenia, bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców, ale także znacznie zredukuje zużycie energii elektrycznej oraz zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Realizacja wymiany ok. 4 tys. (ponad ćwierć wszystkich) opraw na energooszczędne oprawy LED to efekt umowy podpisanej przez Energę Oświetlenie z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. Umowa dotyczy świadczenia kompleksowej usługi oświetlenia na terenie miasta Gdańska od początku października br. do końca września 2024 roku.
– Cieszymy się, że właśnie w Gdańsku udało nam się sfinalizować szereg prac związanych z zapewnieniem nowoczesnego oświetlenia ulicznego. Już w 2017 roku przeprowadziliśmy wymianę części opraw na terenie Gdańska i dzięki temu obecnie białym światłem świeci już 8,5 tys. punktów. Wymiana opraw to kolejny krok na drodze do poprawy jakości, a także uzyskania oszczędności oświetlenia – mówi Marcin Stojek, wiceprezes Zarządu Energi Oświetlenie.
Bezpieczeństwo, komfort życia i oszczędność
Nowy standard ledowego oświetlenia na terenie miasta ma na celu przede wszystkim poprawę komfortu życia mieszkańców, ale nie tylko – zdaniem ekspertów to właśnie ten rodzaj oświetlenia ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Strumień emitowany przez źródła światła LED jest przyjazny dla oka i nie powoduje jego podrażnienia ani zmęczenia. Oprawy zamontowane w wybranych lokalizacjach Gdańska emitują światło maksymalnie zbliżone do naturalnego światła dziennego. Dodatkowym atutem profesjonalnego doboru optyki opraw jest wysoki poziom równomierności oświetlenia. Pozwoliło to wyeliminować tzw. zjawisko stroboskopu, czyli występowanie naprzemiennie oświetlonych i nieoświetlonych powierzchni. Z kolei dzięki soczewkom, które emitują strumień światła w pożądanym kierunku, unika się efektu tzw. „śmiecenia światłem”, co jest dużym problemem w aglomeracjach miejskich i wywiera niekorzystny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, ale także na ekosystem zwierząt prowadzących nocny tryb życia.
Wymiana opraw oświetleniowych w Gdańsku spowoduje także znaczącą redukcję zużycia energii elektrycznej. Dotychczas wykorzystywane w Gdańsku oprawy zużywały rocznie ok. 2 mln kWh. Nowe zużyją w tym samym okresie czasu ok. 830 tys. kWh, czyli o 60 proc. mniej energii.
Dzięki temu znacząco zmniejszy się też emisja CO2 i innych szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. Wymiana opraw pozwoli na osiągnięcie redukcji emisję dwutlenku węgla na poziomie 958 ton w skali roku. W przypadku innych związków roczna redukcja wyniesie: ok. 853 kg tlenów siarki, ok. 790 kg tlenków azotu, ok. 344 kg tlenku węgla oraz ok. 45 kg pyłu całkowitego. [1]
[1] Obliczenia przeprowadzone według wskaźników raportowanych przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) do Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2019 roku wyniosły 197,3 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu br. otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju. W I półroczu 2020 roku Energa dostarczyła do odbiorców 10,7 TWh energii elektrycznej.