Zwiedzanie elektrowni Energi znów możliwe
Należy do:
Energa z Grupy ORLEN, po kilkumiesięcznej przerwie, ponownie udostępniła do zwiedzania większość swoich elektrowni wodnych, farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz elektrownię szczytowo-pompową. Podczas wycieczek należy jednak przestrzegać wypracowanych standardów bezpieczeństwa.
Zwiedzanie obiektów OZE należących do Energi możliwe jest od maja 2019 roku. Niestety ze względu na trwającą pandemię, możliwość ta została na kilka miesięcy zawieszona. Od sierpnia można jednak ponownie korzystać z wyjątkowej okazji edukacyjnej, jaką stwarzają wizyty w elektrowniach. Ze względu na wciąż obowiązujące rygory sanitarne, jednorazowo na terenie obiektu może przebywać maksymalnie 15 osób. Każdy uczestnik wycieczki zobowiązany jest do zachowania zasad dystansowania społecznego oraz posiadania maski chroniącej usta i nos.
Ze zwiedzania udostępnionych elektrowni korzystają przede wszystkim szkoły, uczelnie i organizacje branżowe. Najczęściej zwiedzanym obiektem jest elektrownia wodna we Włocławku. Upodobali sobie ją szczególnie uczniowie i studenci kierunków związanych z energetyką. Terminy zwiedzania w niektórych obiektach zarezerwowane są już nawet na przyszły rok.
Elektrownie może jednak odwiedzić każdy. By skorzystać z możliwości zwiedzania wybranego obiektu, wystarczy wysłać e-mail na adres zwiedzanie.mew@energa.pl i zawrzeć w nim podstawowe informacje: wybraną lokalizację i proponowaną datę zwiedzania, liczbę uczestników oraz dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie. Później wystarczy czekać na wiadomość z potwierdzeniem rezerwacji terminu.
Udostępnienie obiektów OZE zostało uznane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu za dobrą praktykę Energi z Grupy ORLEN.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.
PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2019 roku wyniosły 197,3 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu br. otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.
39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju. W I półroczu 2020 roku Energa dostarczyła do odbiorców 10,7 TWh energii elektrycznej.