Bociany zagościły w domach w całej Polsce
Należy do:
Choć bociany przyleciały do nas już w marcu, to do domów, przedszkoli i szkół w całym kraju zagościły na dobre w czerwcu tego roku. Wszystko dzięki książeczce „Lecą boćki” i konkursowi ogłoszonemu przez fundację ProNatura oraz Grupę Energa.
Bociany są wyjątkowo lubiane. Te ptaki to symbol polskiej przyrody, nieodzowny element sielskiego wiejskiego krajobrazu, a także bohaterowie wielu wierszy i bajek dla dzieci. Niestety z roku na rok ich liczebność spada.
– Dane z ostatnich lat wskazują na coraz gorszą kondycję boćków w Polsce. Zmiany w rolnictwie powodują, że kurczą się naturalne żerowiska, dodatkowo brak pokarmu wzmagają od kilku lat powtarzające się susze – mówi Tomasz Królak, ornitolog i pracownik Energi Operatora.
Pomagać bocianom od lat stara się Grupa Energa, która zabezpiecza tysiące gniazd, montując na słupach energetycznych specjalne platformy. Energa współpracuje też z przyrodnikami, a także dba o edukację, zwłaszcza najmłodszych. Aby przybliżyć dzieciom fascynujący świat bocianów, z okazji przypadającego na 31 maja Dnia Bociana Białego, postanowiono zorganizować dla nich konkurs. Spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, dzieci i rodziców.
Praca 5-letniego Macieja z Mławy
Edukacja przez zabawę
Do ponad 20 tys. szkół i przedszkoli w całej Polsce trafiła książeczka „Lecą boćki" w formie elektronicznej wraz z materiałami dydaktycznymi. Wydawnictwo w przystępny i atrakcyjny sposób opisuje jak wygląda bociani rok, jakie są zwyczaje tych ptaków, przybliża wiele ciekawostek oraz garść sposobów, dzięki którym można zadbać o bezpieczeństwo tych wyjątkowych ptaków.
Dla wszystkich chętnych dzieci, chcących przedstawić swoją artystyczną interpretację książeczki, ogłoszono też konkurs. Zadaniem najmłodszych było przygotowanie piosenki, wierszyka, pracy plastycznej, zdjęcia czy np. przedstawienia, które nawiązywało do bocianiej historii. Zabawa właśnie została zakończona.
– Z dużym wzruszeniem słuchałem, czytałem i oglądałem opublikowane prace konkursowe. Zaangażowanie dzieci, rodziców i opiekunów przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Kolejny raz przekonałem się, że bocian to jeden z najważniejszych symboli w naszym kraju i że jego ochrona ma wielki sens zarówno edukacyjny jak i społeczny – powiedział Krzysztof Konieczny, ornitolog z Fundacji ProNatura, autor książeczki „Lecą boćki" i przewodniczący jury konkursu. – Ten konkurs pokazał mi, ile jest miejsca w edukacji przyrodniczej dzieci do zagospodarowania, ile gatunków i siedlisk czeka jeszcze na merytoryczne opowieści i wzbudzenie wrażliwości w przyszłych pokoleniach. Z drugiej strony widać jak duże są potrzeby w placówkach oświatowych na uczestniczenie w akcjach edukacyjnych. Dziękuję wszystkim, za zaangażowanie i szerzenie wiedzy o bocianach – dodał.
Tak przebrały się dzieci ze Żłobka i Przedszkola Bambino w Grudziądzu
Na wyzwanie odpowiedziały 73 placówki oświatowe z całej Polski oraz dziesiątki rodzin. W wykonywanie konkursowych prac zaangażowanych było około 1 tys. dzieci. Łączna długość przesłanych filmów z recytacjami, scenkami dramatycznymi, przedstawieniami i odśpiewanymi piosenkami przekroczyła aż 300 minut. Samych prac przestrzennych było ponad 70, a prawie 100 dzieci przebrało się za bociany przyprawiając sobie bocianie atrybuty jak dzioby, skrzydła i czerwone nogi.
Spośród wszystkich zgłoszeń jury konkursu wyłoniło zwycięzców – autorów najciekawszych prac z 20 przedszkoli, 20 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych. Zostaną oni nagrodzeni zestawami sportowo-edukacyjnymi oraz drukowanymi egzemplarzami książeczki „Lecą boćki”.
Wśród zwycięzców znajdują się m.in. mieszkańcy Bisztynka, Bochni, Chojnic, Gietrzwałdu, Kielc, Krakowa, Kopytowa, Leśnicy, Przasnysza, Sandomierza, Świdnicy, Tczewa i Wielopola.
Lista laureatów znajduje się na stronie bociany.pl (https://bociany.pl/2020/07/03/konkursu-leca-bocki-laureaci/). Dokonania młodych artystów można odnaleźć w mediach społecznościowych wpisując hasztagi #BocianyPL i #Energa.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Jesteśmy jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Nasza podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.
Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE). Od połowy 2020 roku 39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach Grupy Energa pochodzi z OZE.
Z końcem kwietnia 2020 roku dominującym akcjonariuszem Energi SA został PKN ORLEN. To kolejny etap w tworzeniu jednego, silnego koncernu multienergetycznego o zdywersyfikowanych przychodach i znaczących możliwościach inwestycyjnych. Przejęcie Energi umożliwia też jeszcze skuteczniejszą realizację strategii energetycznej PKN ORLEN, nastawionej na źródła nisko- i zeroemisyjne.
Grupa ORLEN jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie, a produkty Grupy ORLEN docierają na 6 kontynentów do 110 krajów. ORLEN nieprzerwanie od kilku lat uznawany jest najcenniejszą marką w Polsce, wycenianą na poziomie 4,7 mld zł. PKN ORLEN jest także jedyną w regionie firmą, która otrzymała już siódmy raz z rzędu prestiżowy tytuł The Most Ethical Company, przyznawany przez amerykański Ethisphere Institute.