Energa poprzez inwestycje wspiera rozwój gospodarczy
W gminie Daszyna (woj. łódzkie) oddany został do użytku nowy Główny Punkt Zasilania (GPZ). Inwestycja znacznie zwiększy potencjał przyłączeniowy w regionie, co umożliwi przede wszystkim jego dalszy rozwój gospodarczy. W 2019 roku, a także w pierwszym kwartale tego roku, Energa Operator zainwestowała w infrastrukturę elektroenergetyczną w woj. łódzkim ponad 80 mln zł.
Oddanie do użytku GPZ-u Daszyna jest odpowiedzią m.in. na rosnące zapotrzebowanie na energię ze strony przemysłu rolno-spożywczego. Mowa nie tylko o istniejących, ale także o zupełnie nowych przedsiębiorstwach – w okolicy powstaje właśnie zakład przetwórstwa mięsnego, który utworzy miejsca pracy dla 1 tys. osób.
GPZ Daszyna powstał w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne.
Rozdzielnia SN-15 kV jest w pełni zautomatyzowana i wyposażona w zabezpieczenia cyfrowe. Dodatkowe, częściowo wyposażone pola rezerwowe, umożliwiają szybką realizację zapotrzebowania na nową moc przyłączeniową. W obiekcie zastosowano również kompensację nadążną, która w stanach awaryjnych zwiększa bezpieczeństwo pracy sieci.
Rozdzielnię 110 kV zaprojektowano w układzie H5, umożliwiającym elastyczne i niezależne zasilanie stacji poprzez dwie linie napowietrzno-kablowe 110 kV, biegnące z istniejącej magistrali Kutno-Łęczyca.
Przy budowie linii wykorzystano innowacyjne konstrukcje słupowe zaprojektowane przez Energę Invest. Grupa Energa jest pierwszą grupą energetyczną w Polsce z własnym kompleksowym katalogiem konstrukcji wsporczych dla linii 110 kV. Zastosowane innowacyjne rozwiązania umożliwiają redukcję liczby stanowisk słupowych, a tym samym ograniczenie nakładów inwestycyjnych. Dopuszczalna długość stosowanych przęseł wynosi blisko 400 m.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Jesteśmy jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Nasza podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.
Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).