Energetycy i leśnicy wspólnie dbają o bezpieczeństwo energetyczne
Przedstawiciele Energi Operatora spotkali się z przedstawicielami Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych ze Szczecinka, Piły, Gdańska i 45 podległych im nadleśnictw. Cel: poprawa współpracy w zakresie działań prewencyjnych podnoszących bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii elektrycznej.
– Infrastruktura energetyczna jest obecna również w przestrzeni leśnej, dlatego bardzo ważna jest współpraca służb leśnych i energetycznych na naszym wspólnym terenie – mówi Wojciech Osuch, naczelnik Wydziału Ochrony Lasów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. – Wśród wielu naszych obowiązków jest również bezpieczeństwo pożarowe lasów. Posiadamy wiele narzędzi i sposobów monitorowania tego ryzyka w lesie. Dzięki ułatwionemu kontaktowi z energetykami, możliwe będzie szybsze i bezpieczniejsze podjęcie akcji gaśniczej. Czujemy się odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych pracowników patrolujących i pracujących w terenie, ale też dostrzegamy naszą rolę w dbaniu o komfort dostaw energii dla odbiorców.
Spotkanie odbyło się w Orzechowie k. Ustki. Pracownicy Energi Operatora zapoznali leśników m.in. z najważniejszymi aspektami prowadzenia bezpiecznych działań w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych, działalności eksploatacyjnej oraz procesem lokalizacji zdarzeń awaryjnych i postępowania usprawniającego usuwanie skutków awarii. Zaprezentowany został także program kablowania linii na obszarze terenów leśnych i prace w technologii PPN (prace pod napięciem), włącznie z prezentacją specjalistycznego sprzętu.
Spotkania z leśnikami weszły do grona dobrych praktyk współpracy. Wcześniej odbyło się także spotkanie w Płocku. Zarówno spotkanie w Płocku, jak i Koszalinie pokazały, że przy wielu zadaniach energetycy i leśnicy mogą sobie wzajemnie pomagać.
***
Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Jesteśmy jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jedną z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Nasza podstawowa działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.
Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii (OZE).