Energa na Gali Strażnik Pamięci [mat. wideo]
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala VII Edycji Nagrody Strażnik Pamięci. Statuetki przyznawane są przez tygodnik „Do Rzeczy” w uznaniu za pielęgnowanie polskiej historii i tożsamości w kategoriach „Mecenas”, „Instytucja” oraz „Twórca”. Główne wyróżnienie w kategorii „Instytucja” trafiło do Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Nagrodę wręczył kierujący Grupą Energa, Prezes Grzegorz Ksepko. Energa była też Partnerem Głównym tego wydarzenia.
Nagroda „Strażnika Pamięci” to jedno z najważniejszych wyróżnień w Polsce. Przyznawana jest osobom i podmiotom, które w sposób szczególny upamiętniają i promują polską historię, a także przyczyniają się do promowania i utrwalania polskiej pamięci historycznej. O randze „Strażnika…” świadczy obecność na gali wielu prominentnych polityków, ludzi biznesu, mediów i kultury. 7 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie, prócz premiera Mateusza Morawieckiego, pojawili się m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister MSZ Konrad Szymański, wiceminister MKiDN Wanda Zwinogrodzka. Wśród gości pojawił się także metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski.
– Pamięć jest rzeczą niezbędną do funkcjonowania narodu. Bez pamięci trudno wyobrazić sobie silny naród, który dumnie patrzy w przyszłość. Pamięć jest ważniejsza od nawet najpiękniejszych eksponatów, które trzymamy w naszych muzeach, gablotach. Dlatego wszelkie inicjatywy, które zmierzają do odbudowy pamięci są niezwykle cenne – powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki.
Nagrodę Strażnik Pamięci w kategorii „Instytucja” otrzymało Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Stowarzyszenie to zajmuje się działalnością informacyjną i organizacją spotkań ze świadkami historii. Gromadzi także świadectwa rodzin ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Członkowie stowarzyszenia organizują w Zamościu coroczne spotkania integrujące dawnych mieszkańców Wołynia oraz przedstawicieli środowisk kresowych z całej Polski.
- Celem działalności stowarzyszeń historycznych jest propagowanie wzorów, postaw etycznych oraz upamiętnianie i popularyzacja historii Polski. Jednym z takich stowarzyszeń jest Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Jest to jednak Stowarzyszenie niezwykłe, bo zajmujące się niezwykle ważną dla historii Polski kwestią: utrwalaniem pamięci wołyńskiej hekatomby. Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zasługuje na wielkie uznanie i szacunek. Dzięki takim świadkom jak pani prezes Janina Kalinowska, będziemy nie tylko pamiętać o przeszłości, lecz także starać się budować lepszą przyszłości – powiedział kierujący Grupą Energa, Grzegorz Ksepko.
* * *
Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.