Płock obchodzi 125-lecie energetyki
Należy do:
125 lat temu, w jednym z płockich młynów parowych, rozbłysły światła pierwszych żarówek. Choć ich blask był wątły, wydarzenie to trzeba uznać za narodziny elektroenergetyki w regionie. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez energii elektrycznej. Jej stabilne i nieprzerwane dostawy, niemal do każdego miejsca w Polsce, uznajemy za rzecz oczywistą. Nie byłoby to jednak możliwe bez poświęcenia pokoleń pracowników energetyki. Ich uhonorowanie było najważniejszym punktem rocznicowych uroczystości, które odbyły się 28 marca w Teatrze Dramatycznym w Płocku.
– Rokrocznie realizujemy w naszym oddziale inwestycje na kwotę ponad 200 milionów złotych. Modernizujemy setki kilometrów linii energetycznych. Rozpoczęliśmy program budowy Głównych Punktów Zasilania. Szczególnie podziękowania kieruję do pracowników, są oni kołem zamachowym, które sprawia, że nasz region i kraj może się rozwijać. To dzięki Wam te ważne zadania mogą być wykonywane z sukcesem – powiedział podczas przywitania gości Michał Magdziarz, Dyrektor Generalny Płockiego Oddziału Energi Operatora.
Uroczysta gala z okazji 125 lat płockiej energetyki zbiegła się w czasie z 90. rocznicą utworzenia w Płocku elektrowni miejskiej. Placówka powstała już w odrodzonej Rzeczpospolitej, w oparciu o nowoczesne jak na owe czasy prawodawstwo. Młode Państwo Polskie, jako jedno z pierwszych, uznało rozwój energetyki za zagadnienie kluczowe.
– Płoccy energetycy wielokrotnie w trudnych sytuacjach wykazywali się szczególną odwagą. Po zajęciu miasta przez niemieckie wojsko utworzyli w miejskiej elektrowni organizację konspiracyjną. Wielu z nich tak jak Jerzy Graczyk i Eugeniusz Topajew poniosło dla ojczyzny najwyższą ofiarę. To, że pracownicy branży traktują wykonywane zadania nie jak zwykłe zajęcie, lecz jak misję, widoczne jest szczególnie podczas sytuacji kryzysowych, takich jak awarie masowe wywołane ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Nie można jednak zapominać, że również ich codzienna, wymagająca niezwykłej sumienności praca, taką misją jest – mówił podczas swojego wystąpienia Wiesław Jasiński, wiceprezes Energi Operatora SA.
W jubileuszowym wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele lokalnej społeczności i samorządu oraz władz państwowych.
Dziękuję Wam za trud i ambicję. Doceniam kwalifikacje i chęć zdobywania wciąż nowych doświadczeń i umiejętności. Dziękuję także Waszym rodzinom, bo nic nie jest tak ważne w pełnieniu służby jak wsparcie najbliższych – napisał Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w odczytanym przez Dyrektora Generalnego Ministerstwa Stanisława Hebdę liście.
Podczas gali zasłużonym pracownikom energetyki wręczone zostały odznaczenia państwowe oraz zakładowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się długoletni pracownicy, których wiedza i ogromne doświadczenie przyczyniły się do znacznego wzrostu jakości świadczonych usług oraz wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań. Wielu spośród nich wykazało się również szczególnym poświęceniem w sytuacjach kryzysowych – podczas usuwania skutków awarii masowych, w trudnych warunkach pogodowych.
– Składam szacunek Państwa niezwykle odpowiedzialnej pracy. Dziękuję za pracę na rzecz wszystkich odbiorców energii na naszym terenie. Za to, że jesteście kontynuatorami pionierów, którzy oświetlili Płock i region w dziewiętnastym wieku. Już wtedy Płock był uznawany za główny ośrodek urbanistyczny, kulturalny, administracyjny i handlowy Północnego Mazowsza. Prąd dał miastu zastrzyk energii do dalszego rozwoju. I nadal daje, dzięki temu, że przejęliście Państwo pałeczkę od swoich poprzedników. Dziś nasza gospodarka, która stale rośnie, potrzebuje energii do dalszego szybkiego rozwoju. Państwa praca jest tu naszym sojusznikiem. To dzięki Państwu każdego dnia oczekiwać pewnych dostaw energii – powiedział Maciej Małecki, Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.
Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę, z rąk Przewodniczącego Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, Macieja Małeckiego, otrzymali:
Złoty Medal
- Bogdan Majewski
- Józef Pęgier
- Krzysztof Bińkowski
Srebrny Medal
- Piotr Ipatow
- Mirosław Pomoryn
- Tomasz Dzikiewicz
- Jarosław Tomczyk
Brązowy Medal
- Marcin Rajkowski
- Marcin Maćkowiak
Odznaki honorowe „Za zasługi dla energetyki", w imieniu Ministerstwa Energii, wręczyli Dyrektor Generalny Ministerstwa Stanisław Hebda oraz Naczelnik Wydziału w Biurze Ministra Joanna Sawicka.
Odznaki honorowe „Za zasługi dla energetyki” otrzymali:
- Mirosław Ambroziak
- Tadeusz Przemyłski
- Zbigniew Zdziemborski
- Bogdan Malec
- Jacek Chorzewski
- Krzysztof Tarkowski
- Dariusz Grodecki
- Zbigniew Zieliński
- Zygmunt Lipka
- Mariusz Pawlak
- Mirosław Zaszewski
- Paweł Jarzynka
- Romuald Rupp
- Dariusz Alberski
Odznaczenia „Za zasługi dla rozwoju płockiej energetyki” wręczyli, wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, Wiceprezes Energa Operator SA Wiesław Jasiński oraz Dyrektor Generalny płockiego Oddziału Energa Operator Michał Magdziarz.
Odznaczenia „Za zasługi dla rozwoju płockiej energetyki” otrzymali:
- Zbigniew Jakubowski
- Marek Krzeszewski
- Krystyna Bromka
- Marzanna Szczyglińska
- Grzegorz Ramus
- Krzysztof Dobies
- Andrzej Głuchowski
- Andrzej Majewski
- Jan Kleczkowski
- Mariusz Wiśniewski
- Arkadiusz Wieczorek
- Marcin Pątkowski
- Artur Olechowicz
- Zbigniew Dzięgielewski
- Dariusz Kaźmierski
- Jacek Tomczak
- Stanisław Szulc
- Beata Ostaszewska
- Sławomir Ostrowski
- Witold Tarnowski
- Roland Zaremba
- Sławomir Siemianowski
- Arkadiusz Sachmata
- Roman Bratkowski
- Krzysztof Różycki
- Andrzej Romanowski
- Sylwester Krysiak
- Krzysztof Olechowicz
- Grzegorz Brzeziński
- Stanisław Ochenkowski
- Włodzimierz Ksybek
- Dariusz Nowczyk
- Mariusz Gajdowicz
- Stanisław Waszkowski
- Aleksander Art
- Waldemar Paliwoda
- Zbigniew Rybacki
- Jarosław Ozimina
- Piotr Wadecki
- Jerzy Zalewski
- Paweł Wiśniewski
- Mariusz Stański
- Andrzej Ciarkowski
- Mirosław Jasiński
- Adam Nesteruk
- Bogdan Wójcik
- Maciej Godziemski
- Joanna Małkiewicz
- Katarzyna Cichocka
- Michał Niewiadomski
- Anna Gładysiak-Kwiatkowska
- Krzysztof Karowski
- Krzysztof Dołubeczko
- Piotr Radoliński
- Małgorzata Ratka
- Halina Szala
- Alicja Białaszewska
- Bogumiła Pikus
- Beata Janus
- Marta Korpulińska
- Bożenna Pius
- Barbara Wójcik
- Hanna Mielnikow
- Tomasz Walczak
- Tadeusz Ferens
- Edyta Górecka
- Bogusław Grzelak
- Mariusz Wolf
- Aldona Niedzielak
- Mariusz Laskowski
- Krystyna Żaglewska
- Józef Murawski
- Hanna Kamińska
- Wiesław Tokarski
Uroczystość swoim występem uświetnił multiinstrumentalista, skrzypek oraz kompozytor muzyki klasycznej i filmowej, Bogdan Kierejsza. Artysta koncertował na całym świecie, m.in. w Kuwejcie, w słynnej Opera House w Katarze, w Abu Dhabi Theatre i Emirates Palace w Abu Dhabi czy na Uniwersytecie Stanforda w USA. Jako solista ma na swoim koncie występy w największych polskich filharmoniach.
Zawsze aktualne wieści nt. Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.