Przez muzykę do wolności [MATERIAŁ FILMOWY]
Należy do:
Delikatna i wrażliwa artystka trafiła do aresztu. Odsiaduje wyrok? Przeciwnie! Prowadzi zajęcia muzyczne i poprzez swoje doświadczenie oraz świadectwo stara się podopiecznym wskazać drogę do wolności.
Ruszył kolejny etap projektu „Przez muzykę do wolności”, którego pomysłodawczynią jest Izabela Laskowska „Islet” – trójmiejska artystka, animatorka oraz wychowawca młodzieży. Na co dzień wokalistka, gitarzystka i autorka tekstów. Ukończyła studia ze specjalizacją resocjalizacja. Dzięki projektowi łączy swoje dwie pasje i pomaga innym. Od 2018 roku jest ambasadorką marki Energa. Utworzyła program społeczny, który poprzez sztukę i kreatywność twórczą ma na celu aktywizację środowisk dysfunkcyjnych i wykluczonych z życia społecznego. Motywuje biorących w nim udział do zmiany postaw życiowych na bardziej prospołeczne i obywatelskie.
Pierwszy cykl warsztatów rozpoczął się w kwietniu 2018 roku w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Wzięło w nim udział dziesięć kobiet. W tym roku program został rozszerzony o zajęcia w zakładach poprawczych. „Islet” odwiedzi między innymi: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kwidzynie, Malborku, Gdańsku, Zakład Poprawczy w Falenicy, a także poprowadzi warsztaty muzyczne w Areszcie Śledczym w Szczecinie i Zakładzie Karnym w Krzywańcu.
– Poprzez rozmowę i wspólne śpiewanie nawiązała się między nami nić porozumienia. Opowiedziałam „dziewczynom” (tak nazywam podopieczne w areszcie), swoją trudną historię i przez to zbliżyłam się do nich. Pokazałam im, że jestem takim samym człowiekiem jak one z bardzo podobnymi problemami – mówi Izabela Laskowska.
Artystka nagrała klip do piosenki „Powiew wiatru”, którego tematyka ma zwrócić uwagę na ludzi wykluczonych ze społeczeństwa oraz promować program warsztatów oraz recitali w aresztach i więzieniach w całym kraju.
– Zajęcia są wspaniałe. Iza prowadzi je niesamowicie. Dają nam bardzo wiele. Jestem zadowolona, że wzięłam w nich udział. Dużo na nich śpiewamy i rozmawiamy. Po wyjściu na wolność chciałabym pomagać ludziom takim jak ja, młodzieży, która zbłądziła. Żeby im pokazać, że można stanąć na nogi i zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka – mówi Alicja, uczestniczka warsztatów.
„Islet” dodaje: Proszę je [dziewczyny], żeby pisały o tym, co myślą i czują. Żeby zastanowiły się, czym jest dla nich miłość, przebaczenie. Kim jest dla nich Bóg. Piszą naprawdę piękne rzeczy. Piszą też swoje teksty piosenek, do których komponuję muzykę i razem je odśpiewujemy. Chciałabym nagrać te piosenki razem z „dziewczynami” i wydać je na płycie.
Obecnie artystka, wspólnie z uczestniczkami zajęć, przygotowuje sztukę teatralną o „Ince” – Danucie Siedzikównie. Scenariusz napisała jedna z podopiecznych. Przestawienie będzie miało premierę na Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie w 2019 r. Jeśli wszystko się uda, planowane są także występy w innych miejscach. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu.
Zawsze aktualne wieści nt. Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.