Energa wykształci przyszłych energetyków
Należy do:
Dwudziestu dwóch uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Ostrołęce rozpoczęło naukę w nowej klasie o profilu Technik Energetyk. Jej powstanie jest wspólną inicjatywą spółki Energa Elektrownie Ostrołęka SA i miasta Ostrołęki.
Problem luki pokoleniowej i kompetencyjnej zauważalny jest przede wszystkim na stanowiskach produkcyjnych, czyli kluczowych dla wielu przedsiębiorstw. Trudność w zatrudnieniu wynika z tego, że kandydaci nie spełniają podstawowych oczekiwań pracodawcy. Rekrutowani nie posiadają odpowiednich kompetencji oraz wymaganego doświadczenia. Podjęte przez Energę Elektrownia Ostrołęka i miasto działania, mają przeciwdziałać negatywnym tendencjom w tamtym regionie.
- Cieszę się, że szkolnictwo zawodowe wraca do łask. Taka forma edukacji przyszłych fachowców najskuteczniej przygotowuje do zawodu. Przekazywanie wiedzy młodym ludziom poprzez praktykę przygotowuje przyszłych specjalistów, dzięki temu będą umieli sprostać wyzwaniom energetyki przyszłości. Mamy świadomość, że aby nasza branża się rozwijała i była konkurencyjna potrzebuje wykwalifikowanych kadr, bo rynek pracy bardzo się zmienia i gospodarka musi być na to przygotowana – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Pod koniec czerwca 2017 roku został podpisany list intencyjny dotyczący porozumienia pomiędzy Energą Elektrownie Ostrołęka a miastem Ostrołęka w sprawie rozwoju szkolnictwa zawodowego dla potrzeb energetyki. W związku z jego założeniami w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ostrołęce powstała nowa klasa o profilu Technik Energetyk. Energa Elektrownie Ostrołęka zobowiązała się min.: wyposażyć w pomoce naukowe pracownię techniczną, przekazywać wiedzę i doświadczenia pracowników elektrowni, czy organizować wyjazdy dla uczniów szkoły do spółek Grupy Energa znajdujących się w innych miastach. Dla najlepszych uczniów przewidziane są także stypendia naukowe.
- Polska gospodarka, zwłaszcza polski przemysł potrzebują wykwalifikowanych kadr. W 2017 roku utworzono w naszym kraju większość miejsc pracy w przemyśle UE. Stworzenie naszej patronackiej klasy energetycznej w Ostrołęce, doskonale odpowiada na potrzebę rozwoju polskiej branży energetycznej, w tym potrzeb grupy kapitałowej Energa. Naszym celem jest także danie młodym ludziom możliwości odpowiedniego wyedukowania i zatrudnienia w miejscu swojego zamieszkania – mówi Alicja Barbara Klimiuk, p.o. Prezesa Energa SA.
Wsparcie szkolnictwa zawodowego ze strony Energi jest odpowiedzią na pogłębiającą się lukę pokoleniową i kompetencyjną w branży energetycznej.
- Znaczna część załogi to pracownicy 50 lat i więcej. Aby zachować płynność przekazywania wiedzy i doświadczenia, rozpoczęliśmy proces uzupełniania obsady. Warto podkreślić, że w Ostrołęce swoją siedzibę mają 4 spółki z Grupy Energa, w tym nowobudowana Elektrownia C. W przypadku naszej firmy większość pracowników to absolwenci ostrołęckich szkół - mówi Jerzy Grec, prezes Energa Elektrownie Ostrołęka SA.
- Odpowiedzialność za właściwie funkcjonującą oświatę to jedna z najważniejszych zadań samorządu miasta. Z wielką radością i satysfakcją przyjąłem decyzję Energa SA o wsparciu naszego szkolnictwa zawodowego poprzez współtworzenie klasy patronackiej o kierunku Technik Energetyk - mówi Janusz Kotowski, Prezydent Miasta Ostrołęki. - Ze strony firmy to dowód przekraczającej obowiązki biznesowe odpowiedzialności społecznej, a dla uczniów wielka szansa rozwojowa i możliwość dobrego przygotowania do podjęcia wyzwań zawodowych w przyszłości. Energa SA wspiera nasze miasto w różnych zadaniach inwestycyjnych. Współpraca w dziedzinie kształcenia młodzieży budzi nasza wdzięczność i szacunek – dodaje.
Od wielu lat Grupa Energa angażuje się w ważne inicjatywy społeczności lokalnej, kładąc szczególny nacisk na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży. Wspiera również projekty związane z rozwojem rynku pracy. Jako jedna z czterech największych krajowych spółek energetycznych inwestuje w edukację przyszłych energetyków i elektromonterów, współpracując z lokalnymi uczelniami i szkołami. Oferuje staże, stypendia i dofinansowanie zakupu sprzętu treningowego. Głównym celem podejmowanych działań jest zwiększenie dostępności wykwalifikowanych kadr, poprzez kształcenie przyszłych pracowników na kierunkach związanych z energetyką oraz budowanie wizerunku Grupy Energa jako atrakcyjnego pracodawcy wśród wykwalifikowanych pracowników.
Zawsze aktualne wieści nt. Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.