Z Energą bezpieczniej na drogach i przejściach
Należy do:
Energa poprawia bezpieczeństwo na drogach i przejściach dla pieszych. Spółka Energa Oświetlenie, specjalizująca się w nowatorskich rozwiązaniach oświetlenia ulic, wdraża innowacyjny system „Smart przejście” zwiększający widoczność przechodniów oraz instaluje jaśniejsze i energooszczędnie lampy LED-owe.
W kolejnym mieście na Pomorzu będzie jaśniej, bezpieczniej i energooszczędnie. Energa Oświetlenie zmodernizuje w Malborku oświetlenie ulic, a w miejscach najbardziej narażonych na kolizję i wypadki zamontowane zostaną urządzenia nowoczesnej technologii „Smart przejście”.
Władze samorządowe Malborka podpisały z Energa Oświetlenie sp. z o.o. czteroletnią umowę na „Kompleksową usługę oświetlenia ulic, dróg i innych otwartych terenów publicznych w mieście Malbork”. W ramach umowy, poza utrzymaniem infrastruktury oświetlenia ulicznego w Malborku, Energa Oświetlenie, zobowiązała się do wymiany 2130 starych opraw typu sodowego na energooszczędne lampy LED-owe. Dobudowane zostaną również nowe punkty świetlne w 50 wskazanych przez włodarzy lokalizacjach. Znacznie poprawi się bezpieczeństwo pieszych na przejściach. Projektowane jest doświetlenie w mieście 14 przejść dla pieszych. W miejscach najbardziej narażonych na wypadki i kolizje zostanie zastosowana innowacyjna technologia typu „Smart przejście”.
Smart Przejście Energa Oświetlenie w Gdańsku
Jaśniej, bezpieczniej i ekologicznie
- Malbork dołącza do grona miejsc, w których montujemy inteligentne rozwiązania oświetleniowe, wdrażane w ramach realizacji naszego nowego Planu Rozwoju Energa Oświetlenie - mówi Michał Bełbot, Prezes Zarządu Energa Oświetlenie sp. z o.o. – Celem jest poprawa bezpieczeństwa. Otwartość samorządów na wdrażanie proekologicznego i energooszczędnego oświetlenia przynosi efekty. Dużym zainteresowaniem samorządów cieszy się nowatorskie „Smart Przejście”, które wdrożyliśmy pilotażowo w Gdańsku i montujemy w kolejnych miejscowościach na Pomorzu. Nasze przejścia są wyposażone w inteligentny moduł. W momencie, gdy pieszy zbliża się do pasów, natężenie światła wzrasta o 80 procent. Przejścia z oprawami kierunkowymi, wyposażone są w moduły analityczne wykrywające ruch pieszych. Oznakowane są za pomocą markerów odblaskowych zainstalowanych na powierzchni asfaltu.
Zastosowanie matryc LED-owych pozwala na znaczne oszczędności w budżecie samorządów oraz ma pozytywne oddziaływanie ekologiczne. Nowoczesne oświetlenie jest bowiem bardziej przyjazne dla środowiska. Efektem modernizacji oświetlenia jest redukcja emisji CO2, co umożliwia realizację planów gospodarki nisko emisyjnej w gminach.
W wyniku modernizacji oświetlenia w Malborku władze miasta zamierzają zaoszczędzić ok. 270 tys. kWh energii rocznie. Nowe energooszczędne oświetlenie zwiększy bezpieczeństwo na ulicach i przejściach, a także podkreśli walory architektoniczne pięknego Malborka.
- Cieszę się z zakończenia negocjacji i podpisania bardzo korzystnej dla naszego miasta umowy z Energa Oświetlenie, która pozwoli na kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne – mówi Marek Charzewski, Burmistrz Malborka. - Poza oszczędnościami i poprawą estetyki, poprawi się przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców. W wielu punktach miasta zainstalowane będzie nowe oświetlenie. Doświetlonych zostanie również 14 przejść dla pieszych, o co przez wiele lat postulowali malborczycy.
Nowe punkty świetlne dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii mają wiele zalet. Oprawy oświetleniowe typu LED emitują światło o bardziej naturalnej barwie niż lampy sodowe, emitujące światło żółte. Dzięki temu poprawia się rozpoznawanie kolorów, obiektów i kształtów, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale poprawia również walory krajobrazowe.
Jak działa „Smart przejście”?
Fot. Pilotażowo taki innowacyjny system wdrożono na jednym z najbardziej niebezpiecznych przejść w Gdańsku, na Trakcie Św. Wojciecha.
System „Smart przejście” z czujnikami ruchu składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz z urządzeń, pobierany w odstępie 0,2 sekundy, dostarczany jest do systemu analizującego strumień. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu. Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych „obiektów” (np. zwierzęcia czy samochodu).
Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzień, system automatycznie zwiększa natężenie oświetlenia, powodując, że jego sylwetka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni.
Zastosowanie w systemie selektywnego rozpoznawania obiektów pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej. Automatycznie zmniejsza się bowiem natężenia światła w sytuacji, gdy nikt z przejścia nie korzysta. Na przejściach szczególnie niebezpiecznych przewidziana jest również możliwość instalacji defibrylatora. Dzięki zastosowaniu w systemie kamer możliwe jest monitorowanie przejścia i odtworzenie zapisu wideo (np. w przypadku dojścia do zdarzenia drogowego).
Coraz więcej ulic w pomorskich miastach i gminach oświetlanych jest ekologicznymi i energooszczędnymi lampami LED-owymi. Energa Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy, na Kaszubach, w Braniewie, Ustce, Luzinie i Skarszewach.
Energa Oświetlenie oferuje kompleksową usługę oświetleniową w modelu LaaS (Light as a Service), produkty „Bezpieczne przejścia dla pieszych” i „Smart Przejście” w wielu wariantach i opcjach pozwalających spełnić różne wymagania oraz możliwości budżetowe klientów.
Orzeł pomorski
Energa Oświetlenie Sp. z o.o. została wyróżniona prestiżowym tytułem „Orła” Pomorza. „Orzeł” to nagroda tygodnika „Wprost” przyznawana firmom i instytucjom, które osiągnęły najlepsze wyniki ekonomiczne w ciągu ostatnich trzech lat, a także największy średni procentowy wzrost zysku netto w województwie. Zestawienie najlepszych firm zostało opracowane przez redakcję tygodnika „Wprost” oraz agencję ratingową Bisnode. Symbolem nagrody jest wizerunek Orła Białego z londyńskiej siedziby emigracyjnego rządu polskiego.
Zawsze aktualne wieści nt. Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej.
Energa Oświetlenie Spółka z o.o. - należąca do Grupy Energa – specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług oświetleniowych, w tym wdrażaniu nowoczesnego inteligentnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia. Spółka zatrudnia profesjonalną kadrę od lat związaną z energetyką i oświetleniem. Jest właścicielem 375 tysięcy lamp oświetleniowych. Dysponuje nowoczesnym sprzętem technicznym, specjalistycznym wyposażeniem oraz stosuje energooszczędne i innowacyjne rozwiązania w eksploatacji sieci oświetleniowych.
Spółka wdraża innowacyjne urządzenia i rozwiązania, w tym „Smart City” - ekologiczne i oszczędne oświetlenie LED - mające także wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Punkty świetlne mają niższą moc znamionową, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii LED ich parametry oświetleniowe ulegają znacznej poprawie.
Energa Oświetlenie ze współpracy z inną spółką Grupy Energa - Enspirion realizuje kolejne wyzwania w zakresie poprawy efektywności energetycznej obiektów. Wykonano m.in. audyt „Ocena wykonywalności działań efektywnościowych” obiektów samorządowych w Luzinie.