Enspirion zaoferował aż 360 MW w przetargu na redukcję mocy
Należy do:
Należąca do Grupy Energa spółka Enspirion zaoferowała największy ze wszystkich uczestników wolumen mocy w przetargu na redukcję zapotrzebowania na moc. Firma pozyskała do współpracy wielu partnerów m.in. Grupę Azoty i złożyła ofertę redukcji 340 Negawatów w pakiecie letnim, oraz 360 Negawatów w pakiecie zimowym. To trzy razy więcej niż w ubiegłorocznym, pierwszym przetargu zorganizowanym przez PSE.
Enspirion – największy agregator w Polsce - w tegorocznym przetargu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) zgłosił gotowość ograniczenia zużycia w systemie o 340 MW w sezonie letnim (przez sześć godzin dziennie od kwietnia do września) i 360 MW w sezonie zimowym (przez cztery godziny dziennie od października do marca). To 70 proc. mocy możliwej do zakontraktowania przez PSE w przetargu na Redukcje zapotrzebowania na polecenie OSP – Program Gwarantowany.
W tym roku Enspirion wystawił do redukcji moc nowych partnerów, m.in. wszystkich spółek Grupy Azoty. Grupa może wspomóc bezpieczeństwo Krajowego Systemu Elektroenergetycznego dzięki własnym źródłom zasilania - działającym przy zakładach elektrociepłowniach.
Na czym polega DSR - Tomasz Lesiewicz i Piotr Chylmański z Enspirion (wideo)
- Zagregowanie tak dużej mocy było możliwe dzięki zaufaniu jakim obdarzyli nas najwięksi przemysłowi odbiorcy. Mamy nadzieję, że nasza oferta spełni oczekiwania zamawiającego – mówi Tomasz Lesiewicz, prezes Enspirion.
Usługa redukcji zapotrzebowania na moc może wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne kraju. Pozwala bowiem ograniczyć zużycie wybranych odbiorców, gdy wystąpi zagrożenie niedoborów energii. Wśród klientów Enspirion są najwięksi przemysłowi odbiorcy, ale także mniejsze firmy. To m.in. huty, zakłady chemiczne, cementownie, odlewnie, zakłady z branży spożywczej czy firmy telekomunikacyjne. Te firmy zgłosiły gotowość przesunięcia procesów produkcyjnych na inne godziny lub czasowego przejścia na własne źródła zasilania.
- Wiele firm posiada instrumenty i zdolności, które mogłyby w takiej usłudze wykorzystać. Mogą okresowo przejść na wewnętrzne źródła zasilania, albo przesunąć w czasie pewno procesy, czego przykładem jest wcześniejsze utworzenie hałd w kopalniach - mówi Piotr Chylmański, główny specjalista ds. DSR w Enspirion.
Zgodnie z warunkami przetargu PSE może wezwać firmy do redukcji od poniedziałku do piątku. W pakiecie letnim firmy muszą być dyspozycyjne w godzinach od 10 do 18, natomiast w zimowym od 16 do 20. PSE będzie zgłaszać wstępną potrzebę przeprowadzenia usługi dzień wcześniej. Firmy uczestniczące w programie gwarantowanym każdorazowo zaproponują cenę, która nie może być wyższa niż maksymalna wskazana w przetargu. PSE będzie przekazywać informację o wyborze konkretnej oferty najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem redukcji.
Zawsze aktualne wieści nt. Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.