Energa czwarty raz z rzędu w Respect Index
Najlepsze standardy zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności – oto jeden z celów, które stawia sobie Grupa Energa. I realizuje go skutecznie – już po raz czwarty gdański gigant elektroenergetyczny znalazł się w wyjątkowym indeksie prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych – Respect Index.
Respect Index został ogłoszony już po raz jedenasty. Projekt prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych i z partnerami zewnętrznymi, wskazuje spółki zarządzane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, ale ponadto mocno akcentuje ich atrakcyjność inwestycyjną. Do składu indeksu wybierane są bowiem spółki charakteryzujące się m.in. wysoką jakością raportowania i poziomem relacji inwestorskich. Ponadto przy tworzeniu Indeksu uwzględniane są dochody z tytułu dywidend i praw poboru, a także płynność akcji spółek. Dzięki jej uwzględnieniu, podobnie jak inne indeksy giełdowe, Respect Index stanowi jakościową referencję dla profesjonalnych inwestorów.
- Dziękujemy twórcom indeksu za to wyróżnienie, ale przede wszystkim za promocję wartości, które uważamy za podstawowe w naszej działalności. Głęboko wierzymy w misję, jaką mają do wykonania odpowiedzialne firmy, świadome wpływu, jaki mają na swoje otoczenie, od którego jednocześnie są głęboko uzależnione. Dbałość o potrzeby tego otoczenia, o środowisko, lokalne społeczności i własnych pracowników, są fundamentalnymi wartościami w Enerdze i szczycimy się pełną transparentnością w ich realizacji – mówi Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.
Aktualizacja składu Indeksu prowadzona jest co roku. W tegorocznej edycji Energa osiągnęła dobre wyniki w obszarze zarządzania, głównie zarządzania ryzykiem, w którym na uwagę zasługują działanie ograniczające ryzyka nadużyć, a także obszarze środowiskowym (głównie za sprawą wdrożonego zarządzania środowiskowego) oraz raportowania społecznego.
Kwalifikacja spółek do indeksu przebiega trójetapowo. W dwóch pierwszych etapach wskazywane są spółki o najwyższej płynności. Oceniany jest ich ład korporacyjny, ład informacyjny oraz relacje z inwestorami. W ostatniej fazie badania oceniana jest dojrzałość spółki w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Weryfikacji tych działań dokonuje firma Deloitte prowadząca w spółce szczegółowy audyt.
Weryfikacji podlegają:
Czynniki środowiskowe (Environmental), czyli zarządzanie środowiskowe, ograniczanie oddziaływania środowiskowego, bioróżnorodność, aspekty środowiskowe produktów i usług.
Czynniki społeczne (Social), czyli BHP, zarządzanie zasobami ludzkimi, relacje z dostawcami, dialog z interesariuszami, raportowanie społeczne.
Czynniki ekonomiczne (Governance), czyli zarządzanie strategiczne, kodeks postępowania, zarządzanie ryzykiem i zarządzanie ryzykiem nadużyć, audyt wewnętrzny i system kontroli, relacje z klientami.
Zawsze aktualne wieści nt. Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.