Fundacja Energa przybywa z pomocą
Należy do:
Dzięki wsparciu Fundacji Energa sześć wybranych placów zabaw ma zostać dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością w ramach programu „Integracja na placach zabaw”. Projekt jest jednym z wielu działań, jakie podejmuje fundacja, aby przełamać bariery, które mogą być przyczyną wykluczenia społecznego młodych osób.
- Do wdrożenia programu „Integracja na placach zabaw” przekonała nas opowieść jednej z osób, która zwróciła się do fundacji o pomoc. Przedstawiła ona opis dziewczynki, która codziennie przyjeżdża na wózku na plac zabaw. Nie ma na nim jednak ani jednego urządzenia, na którym mogłaby się bawić. Może tylko patrzeć na inne bawiące się dzieci. Przyczyny wykluczenia społecznego bywają bardzo różne. Mają natomiast wspólny mianownik, jest to zawsze nierówność szans. Dzieci nie są jej same w stanie sprostać. Dlatego przełamywanie barier, które ją powodują, uważamy za jedno z najważniejszych naszych zadań – mówi Wioletta Kandziak, wiceprezes zarządu Fundacji Energa
Z podarowanej przez fundację nowatorskiej huśtawki korzystać można już teraz m.in. na placu zabaw przy Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Zdaniem nauczycieli placówki, zamontowany sprzęt stanowi istotną pomoc dla dzieci.
Oprócz pracy edukacyjnej, wychowawczej i rehabilitacyjnej podejmujemy wiele działań, aby uczniowie nie byli zamknięci w szkole, w domu, aby wychodzili naprzeciw życiu, poza mury szkoły, byli dobrze przygotowani do funkcjonowania pozaszkolnego. Fundacja Energa pomaga nam od lat, wspierając finansowo organizację kilkudniowych wycieczek szkolnych. Podczas ich trwania nasi uczniowie mają okazję odwiedzić różne, niezmiernie atrakcyjne i nieosiągalne dla nich w inny sposób rejony Polski. Na przyszkolnym placu zabaw zamontowana została niedawno huśtawka integracyjna. Daje ona dzieciom wiele radości, a jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niej osoby niepełnosprawne mogą uczestniczyć w zabawach ruchowych dotychczas dla nich niedostępnych. Korzystają z niej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju – mówi Małgorzata Hajdukiewicz, nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka.
Huśtawki zostały także zamontowane w poniższych lokalizacjach:
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II, Gdańsk, ul. Meissnera 9
- Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistek), Włocławek, ul. Leśna 3
- Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, oddział Rehabilitacji Dziecięcej w Dzierżążnie, ul. Szpitalna 36
Montaż kolejnych planowany jest na najbliższe miesiące.
Co ważne zainstalowane urządzenia zaprojektowane są w sposób, który umożliwia wspólną zabawę zarówno tym, którzy poruszają się na wózku, jak i osobom sprawnym.
– Chcieliśmy, aby nasza huśtawka ideowo zakładała pełną integrację, bo to ważne, aby osoby na wózkach bawiły się razem z pozostałymi uczestnikami zabawy, nie same, na innej huśtawce, dedykowanej tylko dla osób na wózkach, niedostępnej dla osób pełnosprawnych ruchowo – wyjaśnia Marcin Gryszpanowicz, menedżer sprzedaży produktów medycznych w firmie TERMA Sp z o.o. która jest partnerem realizowanego przez Fundację Energa projektu.
Program doposażania placów zabaw jest jednym z kilku działań realizowanych jako cześć wiodącego dla Fundacji Energa w 2017 roku tematu „Łamiemy Bariery”. Jego celem jest znoszenie ograniczeń i nierówności, z którymi z różnych względów zmagać muszą się najmłodsi.
Fundacja zaangażowała się m.in. w realizowany przez sopocką Fundację Sport na Zdrowie program „Port Zdrowie”, którego celem jest budowa ośrodka, zapewniającego dzieciom skuteczną i kompleksową pomoc w leczeniu chorób cywilizacyjnych.
Środki finansowe zostały przekazane także na rzecz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, które w ramach projektu „Otwieramy Świat” zapewnia pomoc niewidomym i niedowidzącym dzieciom będącym podopiecznymi Ośrodka Wczesnej Interwencji oraz Przedszkola dla dzieci niewidomych w Sobieszewie.
Ponadto fundacja wsparła kwotą trzystu tysięcy złotych projekt „Pokolenie”, polegający na rozbudowie całorocznego Ośrodka szkoleniowo-kolonijnego w Warzenku, prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie warunków, które umożliwią przyjęcie większej liczby dzieci i młodzieży z ubogich rodzin i środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Realizując swój wiodący tegoroczny temat „Łamiemy bariery”, Fundacja Energa wsparła wiele placówek, które w swojej codziennej pracy zajmują się wyrównywaniem szans. Starała się również zachęcić lokalne środowiska do zauważenia problemu młodych osób z niepełnosprawnością. Działania te, nie mają charakteru jednorazowej akcji. Zarząd Fundacji Energa planuje ich kontynuowanie, wdrażając coraz to nowe projekty.
Fundacja Energa działa od 2009 roku, w 2011 uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Przez osiem lat wsparła dziesiątki organizacji i tysiące osób potrzebujących. Fundacja uczestniczy również w przedsięwzięciach integrujących pracowników Grupy Energa - realizuje m.in. program „Pomagaj z Energą”, jest też partnerem akcji „Aktywni Charytatywni”.
Fundacja, realizując cele statutowe, wspomaga finansowo pracowników Grupy ENERGA i ich bliskich, a także liczne domy dziecka, szkoły, placówki szkolno-wychowawcze oraz świetlice socjoterapeutyczne.
W 2017 roku Fundacja Energa udzieliła pomocy indywidualnej kilkuset dzieciom, wspierając proces ich leczenia i rehabilitacji.