Komunikat prasowywersja do druku

Energa coraz bliżej usunięcia wszystkich szkód po Ksawerym

07.10.2017|Grupa ENERGA

W ciągu doby udało się przywrócić prąd przeszło 150 tys. odbiorców energii elektrycznej z okolic Kalisza. Pracownicy Energi Operatora nadal nie ustają w usuwaniu skutków niszczycielskich nocnych wichur.

Orkan Ksawery, który w nocy z czwartku na piątek przeszedł nad Polską, pozbawił prądu pół miliona osób. Odkąd tylko ustały wichury, energetycy we wszystkich zaatakowanych przez żywioł rejonach kraju robią, co w ich mocy, aby przywrócić dostawy. Ponad 70 ekip monterskich Energi Operatora przez cały piątek bez wytchnienia pracowało, aby pomóc 168 tys. odbiorców z oddziału kaliskiego czekających na powrót energii w gniazdkach. Dzięki wytężonej pracy przeszło pół tysiąca osób w sobotę rano bez prądu pozostawało ich jedynie 11 tys.

- Tempo prac jest tak imponujące, że nie mam wątpliwość co do rychłego końca walki ze skutkami orkanu. Nasi monterzy dowiedli sprawności i doświadczenia już w sierpniu. Tym razem również nie zawiedli i okazali pełne oddanie, choć skala zniszczeń na naszych terenach była bez porównania mniejsza – podkreśla Daniel Obajtek, prezes zarządu Energa SA.

Spośród 11 tys. oczekujących jeszcze na prąd odbiorców połowa to mieszkańcy powiatu ostrowskiego. Najmniej gospodarstw jest aktualnie pozbawionych prądu w powiatach krotoszyńskim (400) i słupeckim (300).

Niestety, w miarę prac i odsłaniania szkód energetycy zweryfikowali wstępne szacunki co do terminu podłączenia ostatnich dotkniętych przez orkan odbiorców. Niemniej, pozostają optymistyczni – choć nie udało się usunąć wszystkich awarii do soboty rano, Energa Operator spodziewa się zakończenia akcji naprawczej do wieczora.

Bieżące informacje o liczbie odbiorców i transformatorów bez zasilnia można znaleźć na stronie http://www.energa-operator.pl/wylaczenia/wylaczenia_biezace.xml.

Zawsze aktualne wieści nt. Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

Popularne tagi