Trwa walka ze szkodami po nawałnicach
Monterzy Energi Operatora nie ustają w staraniach, aby ok. 9 tys. klientów na powrót przyłączyć do sieci uszkodzonej przez pogodowy kataklizm.
Piątą dobę trwają działania kilkudziesięciu ekip pracowników Energi Operatora mające na celu usunięcie skutków nawałnicy z piątkowej nocy. Część brygad została przekierowana do oddziału gdańskiego z innych, mniej dotkniętych przez załamanie pogody rejonów. Dzięki sprawnym interwencjom i doświadczeniu pracujących bez wytchnienia monterów spółki udało się znacząco zredukować liczbę gospodarstw domowych, którym brakuje prądu: ze 150 tys. odbiorców tuż po ataku żywiołu do ok. 9 tys. w środę rano. Dokładna liczba nie jest łatwa do podania, ponieważ w wielu miejscach energetycy zastępują tymczasowe przyłączenia awaryjne odtworzonymi przyłączami właściwymi. Powoduje to miejscowe powroty przerw w dostawie prądu.
Ciężka praca nie dobiegła więc końca. Aby ocenić stan sieci w terenie i poznać sytuację bezpośrednio od pracowników, zarząd Energi Operator zdecydował się na objazd dotkniętych tragedią miejscowości.
- W tej chwili ekipy wciąż sprawdzają stan sieci na naszym obszarze dystrybucji i prowadzą niezbędne remonty. Ich ciężka praca budzi nasz ogromny szacunek, ponieważ wielu monterów pracuje ze wzmożoną intensywnością już piąty dzień z rzędu. Mimo to wciąż z pełnym poświęceniem dokładają starań, żeby wszyscy nasi klienci najszybciej, jak tylko jest to możliwe, zostali na powrót przyłączeni do sieci. Trzeba jednak mieć świadomość, jak ogromna była skala zniszczeń i jak wiele odcinków linii wymagało i wciąż wymaga napraw. Taki nakład pracy będzie zwyczajnie wymagał nieco czasu, aby wykonać go rzetelnie – podkreśla Piotr Dorawa, prezes zarządu Energi-Operatora.
Aby wesprzeć miejscowości, w których wciąż jeszcze nie zostały przywrócone dostawy prądu, Energa Operator zapewniła wsparcie w postaci siedmiu agregatów prądotwórczych o mocy 200 kW każdy. Trzy pierwsze zostały umiejscowione w Kłodnie, Zdunowicach i Mauszu.
- Pomorze dawno już nie widziało tak wielkiej tragedii, a tutejsi energetycy podkreślają, że nie pamiętają równie rozległych awarii. Zrównane z ziemią połacie lasów i uszkodzone słupy, jakie widzimy w terenie mrożą krew. Mimo tych nadzwyczajnych okoliczności, skutecznie prowadzone są remonty i systematycznie udaje się przywracać dostawy energii do miejsc odciętych przez kataklizm od prądu. W godzinie próby nasi specjaliści dowodzą, że kapitałem każdej firmy w momencie kryzysu są doświadczeni pracownicy – zapewnia Daniel Obajtek, prezes zarządu Energa SA.
Ogromnym wsparciem dla monterów Energi Operatora była też straż pożarna. Jak podkreślają działający w terenie pracownicy spółki, bez pomocy i bezinteresownego zaangażowania strażaków nie byliby w stanie dostać się do wielu zerwanych przewodów, czy naruszonych słupów. Zarządy Energi SA i Energi Operatora są im niezmiernie wdzięczni za podjęte działania.
Niestety, prognozy nie są optymistyczne. Meteorolodzy IMGW ostrzegają przed kolejnymi nawałnicami, którego mogą mieć miejsce nad województwem pomorskim jeszcze nadchodzącej nocy. Mamy nadzieję, że prognozy te nie spełnią się.
Bieżące informacje o liczbie odbiorców i transformatorów bez zasilnia można znaleźć na stronie http://www.energa-operator.pl/wylaczenia/wylaczenia_biezace.xml. Na bieżąco informujemy też o wszelkich zmianach na naszym profilu na Twitterze.
Zawsze aktualne wieści nt. Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.