Z Energą w fascynujący świat techniki
Należy do:
Wyjątkowa atrakcja czeka na miłośników techniki i historii energetyki. Z okazji setnej rocznicy powstania elektrowni wodnej w Borowie, Energa Wytwarzanie udostępni zwiedzającym ten unikatowy obiekt - sprawny technicznie, unowocześniany i eksploatowany z pożytkiem. 15 lipca br. można będzie zobaczyć z bliska i poznać historię jednej z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce.
Jak powstaje prąd z odnawialnych i konwencjonalnych źródeł energii, jak działa elektrownia? W jaki sposób można wykorzystać wodę do wytwarzania prądu elektrycznego? Tego można będzie się dowiedzieć podczas Dnia Otwartego Elektrowni Wodnej w Borowie, k. Kalisza Pomorskiego. Zapowiada się wiele atrakcji związanych z energetyką.
- Energa Wytwarzanie obchodzi 100-lecie borowskiej elektrowni. Dzień Otwarty Elektrowni to kolejne przedsięwzięcie podjęte przez Grupę Energa w partnerstwie z instytucjami samorządowymi, mające także cele edukacyjne – mówi Piotr Meler, Prezes Zarządu Energa Wytwarzanie SA. - Zapraszamy na wyprawę do fascynującego świata techniki – wytwarzania z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Energa Wytwarzanie w swoich obiektach uzyskuje energię m.in. z wykorzystania wody, słońca i wiatru. Eksploatujemy aż 46 elektrowni wodnych. Dzięki modernizacjom i regularnym serwisom są to sprawne, nowoczesne, zautomatyzowane elektrownie. Dbamy o nie także z uwagi na walory zabytkowe. Wiele z nich należy do unikatowych obiektów dziedzictwa kulturowego. Po stuletniej eksploatacji dostosujemy także elektrownię w Borowie do współczesnych standardów środowiskowych i technologicznych. W najbliższym czasie planowana jest modernizacja obiektu, która ma na celu poprawę efektywności produkcji oraz usprawnienia eksploatacji. Modernizacja pozwoli na nieprzerwaną pracę elektrowni przez następne dziesięciolecia.
Stulatka w świetnej kondycji
Elektrownia Wodna Borowo zlokalizowana jest w gminie Kalisz Pomorski (woj. zachodniopomorskie). Została wybudowana w latach 1916-1918, w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się tartak wodny. 20 lipca 1917 roku obiekt uzyskał pozwolenie na eksploatację, wydane przez nadzór budowlany. Budowla jest ciekawym obiektem inżynieryjnym i architektonicznym, położonym w atrakcyjnym otoczeniu, w głębi dużego kompleksu leśnego, na rzece Drawie. Ten zakątek Pomorza Zachodniego i unikatowy obiekt energetyczny warto poznać.
Moc zainstalowana elektrowni wynosi obecnie ok. 0,9 MW. Projekt modernizacji zakłada wyposażenie elektrowni w dodatkowy, wysokosprawny hydrozespół o mocy 0,7 MWe i nowe urządzenia pomocnicze. Działania obejmą również poprawę stanu technicznego istniejącej infrastruktury, w tym wymianę rozdzielni 15 kV wraz ze stacją napowietrzną na stację wnętrzową z transformatorami suchymi. Instalacja nowego hydrozespołu i zastąpienie wiekowych już urządzeń wydłuży oczekiwany „czas życia” elektrowni (oddanej do użytkowania ok. 1918 - 1919 r.).
Można zobaczyć ten obiekt z bliska, od wewnątrz. Zwykle nie jest od dostępny dla zwiedzających.
Jarmarkowe atrakcje
W Kaliszu Pomorskim, mieście sąsiadującym z elektrownią, w nadchodzący weekend odbędzie się impreza zorganizowana przez samorząd. Energa jest partnerem Urzędu Miasta Kalisz Pomorski w organizacji jarmarku nad jeziorem Młyńskim.
- Cieszy nas otwartość Energi na współpracę i wspomaganie finansowe przy organizacji naszego dorocznego święta - mówi Michał Hypki, Burmistrz Kalisza Pomorskiego. – Obchody stulecia elektrowni w Borowie zbiegają się bowiem z naszym dorocznym jarmarkiem, 15 lipca br. W tym czasie Kalisz Pomorski staje się „światową stolicą ogórka”, a jezioro Młyńskie – „Jeziorem Ogórkowym”. Jarmark na stałe wpisał się w kalendarz najciekawszych imprez w regionie. Cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród Pomorzan, ale także licznie odwiedzających nas turystów. Na uczestników jarmarku czekają liczne atrakcje: odlotowe wehikuły na wodach jeziora, koncerty, występy artystyczne, warsztaty ekologiczne, a także widowiskowa ceremonia topienia i wyławiania beczek z ogórkami oraz degustacja świeżych kaliskich kiszeniaków. Niewątpliwą atrakcją dla osób zainteresowanych techniką i ekologią będzie możliwość zwiedzenia bliskiej nam elektrowni, należącej do tzw. Specjalnej Strefy Wyłączenia (SSW) – obszaru strategicznej interwencji.
Unikatowy namiot edukacyjny
Z okazji 100-lecia elektrowni wodnej w Borowie, uczestnicy jarmarku będą mogli także poznać fascynujący świat energii elektrycznej, odwiedzając unikatowy namiot edukacyjny. Odbywać się w nim będą animacje i doświadczenia, dzięki którym można poznać tajemnice elektryczności. Mobilne instalacje mini elektrowni wodnej, słonecznej i wiatrowej są pomocne w poznaniu odpowiedzi na pytania: skąd bierze się prąd, w jaki sposób technika wykorzystuje do celów użytkowych, powtarzalne procesy przyrodnicze, naturalne źródła - wodę, promienie słoneczne?
Będzie także okazja do zwiedzania wyjątkowego miejsca ze stuletnią historią – zabytkowej, lecz ciągle sprawnej technicznie elektrowni wodnej w Borowie.
Wycieczki do elektrowni, w grupach liczących 15-20 osób, rozpoczną się 15 lipca od godziny 10. Do Borowa będzie można dojechać bezpłatnym transportem ze Stadionu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim.
Elektrownia z bliska
Energa Wytwarzanie SA udostępnia swoje obiekty (elektrownie) zwiedzającym nie tylko podczas „Dni otwartych”. Większość elektrowni można nieodpłatnie zwiedzać cały rok, w dni robocze. Więcej na ten temat: www.energa-wytwarzanie.pl.
Obiekty elektroenergetyczne Energi, które można zwiedzać:
- EW Włocławek, ul. Płocka 171, Włocławek (w obecności Ochrony Obiektu);
- EW Żydowo, Żydowo 121, Żydowo;
- EW Rutki, Rutki 51, Żukowo;
- EW Łapino, ul. Zagłoby 5, Kolbudy;
- EW Bielkowo, ul. Szkolna 15, Kolbudy;
- EW Straszyn, ul. Spacerowa 33, Straszyn;
- EW Struga, Struga 1, Bytów;
- EW Gałąźnia Mała, Gałąźnia Mała 8, Kołczygłowy (bez wchodzenia na halę maszyn);
- EW Brąswałd, Brąswałd 69, Brąswałd;
- EW Rościno, Rościno 1, Białogard;
- EW Niedalino, Niedalino 57, Świeszyno;
- FW Karścino, stacja energetyczna GPZ Karścino, Karlino;
- FW Bystra, Bystra -Wiślina, gm. Pruszcz Gdański;
- PV Czernikowo, miejscowość Wygoda, gm. Czernikowo, woj. kujawsko – pomorskie.
Energa Wytwarzanie SA – należąca do Grupy Energa – jest liderem Segmentu Wytwarzania w obszarach: wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE), wytwarzanie energii elektrycznej oraz cieplnej w elektrowni systemowej, elektrociepłowniach i ciepłowniach, przesył i dystrybucja ciepła, świadczenie usług systemowych oraz wspierających, takich jak: realizacja projektów inwestycyjnych w formule inwestora zastępczego oraz świadczenie usług modernizacyjno-serwisowych.
Spółka zarządza największą w kraju przepływową Elektrownią Wodną we Włocławku, 44 małymi elektrowniami wodnymi (zlokalizowanymi głównie w północnej Polsce) oraz Elektrownią Szczytowo-Pompową w Żydowie. Moc zainstalowana elektrowni wodnych wynosi ok. 202 MWe. Hydroelektrownie produkują energię elektryczną na poziomie ok. 900 GWh rocznie. Spółka dysponuje potencjałem wytwórczym pięciu farm wiatrowych zlokalizowanych w północno-zachodniej Polsce o mocy 211 MWe. Roczna produkcja energii elektrycznej z farm wiatrowych wynosi ok. 300 GWh. Wśród aktywów wytwórczych spółka posiada także dwie elektrownie fotowoltaiczne łącznej mocy zainstalowanej ok. 5 MW.