Betlejemskie Światełko Pokoju w Enerdze
Należy do:
Przyjmując to światło przyjmujemy na siebie także zobowiązanie do propagowania jego idei - pokoju, wzajemnego zrozumienia i pojednania – podkreślili członkowie Zarządu Energa SA, odbierając od harcerzy Betlejemskie Światełko Pokoju.
Światełko do siedziby firmy w budynku Olivia Business Centre w Gdańsku przynieśli harcerze z Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego z Gdyni. Wcześniej odbyli z nim na Zawiszy Czarnym rejs do łotewskiej Liepaji, a następnie do Karlskrony i Ronne. Tym samym byli częścią ogromnej, światowej sztafety, która zaczyna się w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Ogień z tej Groty przekazują sobie skauci z wielu krajów świata. Przekracza granice województw, państw, także przez morze. Przekazywany jest do miast, instytucji, firm, domów.
Światełko do siedziby firmy przynieśli 9-letni i 12- letni Igor i Fabian Braun-Raatze. Towarzyszyli im hm Rafał Klepacz, kierownik Wydziału Wychowania Wodnego Głównej Kwatery ZHP oraz phm Aleksandra Golecka, szefowa Referatu Harcerskiego Chorągwi Gdańskiej. Członkowie Zarządu Energa SA Mariola Zmudzińska, Grzegorz Ksepko i Przemysław Piesiewicz podziękowali harcerzom i życzyli, aby nie ustawali w wysiłkach szerzenia tegorocznego hasła akcji „Odważnie Twórzmy Pokój”.
- Wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie. Energa również przyczynia się do zapewnienia spokojnego i komfortowego życia: bezpieczeństwo energetyczne ludzi to podstawa współczesnej egzystencji. Nie będziemy ustawać w wysiłkach, aby robić to jak najlepiej – powiedziała Mariola Zmudzińska, wiceprezes Energa SA.
- Przyjmując ten lampion jednocześnie zobowiązujmy się, aby ideę światełka i tegoroczne hasło szerzyć wśród pracowników naszej Grupy. Światło zajmie centralne miejsce podczas wigilijnego spotkania pracowników – zapowiedział Grzegorz Ksepko, wiceprezes Energa SA.
Płomień został rozpalany w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez austriackich harcerzy, którzy zabrali go do Wiednia. 11 grudnia, po słowackiej stronie Tatr, harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. Jest ono symbolem pokoju, miłości i braterstwa. Ogień roznoszony jest również do różnych instytucji, żeby idea dotarła do jak największej liczby osób. Polscy harcerze zwyczajowo odbierają płomień od skautów słowackich, potem przekazują go dalej - na Białoruś, Ukrainę, Litwę, do Danii i Szwecji. Co roku wędrówce światła towarzyszy szczególne hasło, w tym roku brzmi ono "Odważnie twórzmy pokój". Betlejemska sztafeta potrwa do 24 grudnia.
Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 r. przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.