Komunikat prasowywersja do druku

Mobilne centrum naukowe „Planeta Energii” zawita do Katowic

23.04.2013|Planeta Energii

Informacja starsza niż 1 rok, może zawierać nieaktualne dane. Najświeższe komunikaty prasowe znajdują się tutaj.

Aktualne dane dotyczące Grupy Energa można znaleźć także na stronie www.grupa.energa.pl

Kolejka elektryczna zasilana energią słoneczną, film 3D, mini elektrownia wodna czy model silnika indukcyjnego, to tylko przykłady atrakcji, które już 25 i 26 kwietnia będzie można zobaczyć w interaktywnym miasteczku „Planeta Energii” przy Pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach. Wizyta mobilnego centrum edukacyjnego to nagroda w zorganizowanym przez Grupę ENERGA ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej wśród najmłodszych. Pośród tegorocznych zwycięzców znalazła się klasa II „A” z panią Anną Winiarską ze Szkoły Podstawowej w Gierałtowicach. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Katowic i okolic będą mogli odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.

Film 3D o Energoludkach – sympatycznych mieszkańcach „Planety Energii”, niecodzienne pokazy i eksperymenty naukowe prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, multimedialne zabawy edukacyjne oraz wiele innych niespodzianek czeka na odwiedzających interaktywne miasteczko, które na dwa dni wyląduje przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Goście „Planety Energii” w trakcie wizyty dowiedzą się czym jest energia elektryczna oraz jak racjonalnie i bezpiecznie należy z niej korzystać.

W dwóch poprzednich edycjach programu „Planeta Energii” miasteczko odwiedziło ponad 46 tys. dzieci i 13 tys. dorosłych. Mamy nadzieję, że w tym roku nasze centrum edukacyjne będzie cieszyć się równie dużym zainteresowaniem. Dla naszych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji i niespodzianek. Serdecznie zapraszamy do wspólnego zgłębiania tajników wiedzy o energii elektrycznej – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

Wizyta mobilnego centrum naukowego to nagroda w konkursie edukacyjnym Grupy ENERGA za propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz promowanie wśród najmłodszych odpowiedzialnych i proekologicznych postaw. Miasteczko już po raz trzeci ruszyło w podróż po 10 miastach, z których pochodzą laureaci tegorocznej edycji konkursu. Katowice to czwarte miasto na mapie trasy „Planety Energii”.

Klasa II „A” i pani Anna Winiarska ze Szkoły Podstawowej w Gierałtowicach wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „Planeta Energii”!

W III edycji programu ENERGI wzięło udział prawie 300 pedagogów i 4,2 tys. uczniów. Klasa II „A” i pani Anna Winiarska ze Szkoły Podstawowej w Gierałtowicach znalazły się wśród zdobywców nagrody głównej w konkursie. Akcja pt. „Czy w naszej szkole oszczędza się prąd?”, wizyta w Muzeum Górnictwa Węglowego z Zabrzu oraz wystawa prac plastycznych dot. energii elektrycznej, to tylko nieliczne działania przeprowadzone przez laureatów, które zadecydowały o ich zwycięstwie. Dzięki wygranej klasy z edukacyjnej atrakcji ENERGI będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy Katowic.

Mobilne centrum „Planeta Energii” zlokalizowane będzie przy Pomniku Powstańców Śląskich. W godzinach 9:00-14:00 miasteczko będzie dostępne dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych z Katowic i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny.

Energetyczny konkurs dla miast! Czy mieszkańcy Katowic zdobędą dodatkową nagrodę dla dzieci ze szkoły?

W tym roku organizator wydarzenia przygotował także specjalną atrakcję dla mieszkańców miast, w których gościć będzie mobilne centrum „Planeta Energii”. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z sześciu rowerków. Urządzenie zostanie podpięte do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna wytworzona za pomocą siły mięśni uczestników sztafety. Mieszkańcy, którzy zgromadzą najwięcej energii zdobędą dodatkową nagrodę dla szkoły, z której pochodzi zwycięska klasa. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu.

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka „Planeta Energii” sprawuje Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok. Patronem medialnym miasteczka w Katowicach jest Dziennik Metro.

Patronat honorowy nad programem "Planeta Energii" objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni programu to magazyn popularnonaukowy Focus oraz portal sieciaki.pl. Ambasadorem III edycji programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek – doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek.

„Planeta Energii” to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W dwóch poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 73 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko „Planeta Energii”, które do tej pory odwiedziło 24 miasta.

***

Grupa ENERGA – głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla ponad 2,9 mln klientów, Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 191 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. Udział w rynku dystrybucji i sprzedaży wynosi około 16 proc., w rynku wytwarzania - niemal 3 proc. Grupa ENERGA dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym i licznym farmom wiatrowym przyłączonym do jej sieci jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych (do sieci ENERGI przyłączone są odnawialne źródła o łącznej mocy ponad 1600 MW). Zielona energia to już blisko 16 proc. prądu dostarczanego klientom firmy. Natomiast udział energii z odnawialnych źródeł w produkcji własnej wynosi ponad 31 proc. Innowacyjne i proekologiczne działania przynoszą Grupie ENERGA efekty w postaci wielu wyróżnień. W 2012 r. spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Zielona Gospodarka, a wcześniej m.in. nagrodę Green Excellence za najwyższe standardy ekologiczności oraz przyznawaną przez BCC złotą statuetką Lidera Polskiego Biznesu. Marka ENERGA znajduje się także wśród European Trusted Brands 2010 jako jedna z najbardziej budzących zaufanie „eko-marek".

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.

 

Justyna Gościńska
ul. Marynarska 11
02-674 Warszawa
mobile: 512021094

Popularne tagi