Komunikat prasowywersja do druku

ENERGA-OPERATOR: Kalisz pierwszym miastem z inteligentnym opomiarowaniem

10.04.2013|ENERGA-Operator

Informacja starsza niż 1 rok, może zawierać nieaktualne dane. Najświeższe komunikaty prasowe znajdują się tutaj.

Aktualne dane dotyczące Grupy Energa można znaleźć także na stronie www.grupa.energa.pl

Podczas dzisiejszego spotkania w kaliskim ratuszu Janusz Pęcherz, Prezydent miasta Kalisza, oraz Rafał Czyżewski, Prezes spółki ENERGA-OPERATOR ogłosili zakończenie instalacji liczników zdalnego odczytu na terenie Kalisza. Dzięki temu Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce w całości objętym tzw. inteligentnym opomiarowaniem. Już niebawem mieszkańcy będą mogli obserwować swoje zużycie energii w Internecie oraz korzystać z nowych usług i taryf.

W Kaliszu wymiana liczników objęła wszystkie gospodarstwa domowe. Zainstalowano blisko 50 tysięcy liczników zdalnego odczytu, czyli prawie połowę z ponad 100 tysięcy liczników, jakie spółka ENERGA-OPERATOR już wymieniła na swoim terenie.

Rafał Czyżewski, Prezes ENERGA-OPERATOR, nie kryje zadowolenia z ukończenia instalacji liczników:

- Wprowadzenie inteligentnego opomiarowania jest najważniejszym projektem modernizacyjnym dla naszej spółki, a także  największym i najbardziej zaawansowanym tego typu przedsięwzięciem
w Polsce. Instalacja blisko 50 tysięcy nowych liczników wiązała się m.in. z modernizacją stacji energetycznych w mieście. Łącznie zmodernizowaliśmy blisko 300 stacji średniego i wysokiego napięcia. Pracujemy nad tym, by Kaliszanie już wkrótce odczuli korzyści płynące z instalacji. Naszym celem jest m.in. poprawa niezawodności dostaw energii oraz realizowanie naszych zadań w sposób wygodny dla mieszkańców.

Janusz Pęcherz, prezydent miasta mówi o nadziejach związanych z nowoczesnymi rozwiązaniami energetycznymi.

- Instalacja liczników zdalnego odczytu w Kaliszu jest oczywiście powodem do dumy, szczególnie, że Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce w całości objętym inteligentnym opomiarowaniem  – podkreślił Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza. - Przede wszystkim instalacja ta jest jednak wypełnieniem obowiązku. Kwestie zaopatrzenia mieszkańców w energię elektryczną pozostają w gestii samorządu gminnego. Jako gospodarzowi tego miasta zależy mi, by z tego zadania wywiązywać się jak najlepiej. Dlatego jestem przekonany, że instalacja liczników zdalnego odczytu, oprócz indywidualnych korzyści, jakie przyniesie mieszkańcom,  przyczyni się też  do podniesienia pewności i jakości dostaw prądu.

Już teraz nowe liczniki wykorzystywane są do zdalnego odczytu zużycia energii i fakturowania, choć ciągle jeszcze w znanych mieszkańcom cyklach dwumiesięcznych. W niedalekiej przyszłości rozliczenia oparte o bieżące zużycie będą  bardziej dopasowane do oczekiwań klientów.

Dobiegają końca prace nad udostępnieniem klientom w Internecie portalu do obserwacji ich zużycia energii, co nastąpi w ciągu najbliższych tygodni.  Wówczas mieszkańcy miasta będą mogli prześledzić, ile energii  zużywają w ciągu dnia, a dzięki temu korzystać z niej bardziej świadomie i ograniczać wysokość rachunków. Będą mogli m.in. porównać swoje zużycie energii ze średnim dla wybranej przez nich grupy taryfowej. W przygotowaniu jest też aplikacja pozwalająca obserwować zużycie na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach.

Dzięki objęciu całego miasta inteligentnym opomiarowaniem łatwiejsze i szybsze będzie również wykrywanie i usuwanie awarii.

ENERGA chce dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów. Dlatego w Kaliszu właśnie rozpoczęły się roczne testy konsumenckie, prowadzone przez Pracownię Badań Społecznych na zlecenie spółki Grupy ENERGA. Celem projektu jest poznanie, w jaki sposób mieszkańcy korzystają z energii elektrycznej oraz sprawdzenie - czy będą gotowi zmienić swoje nawyki po wprowadzeniu nowych taryf cenowych, jeśli dzięki temu będą mogli zaoszczędzić.

***

Kaliski Oddział spółki ENERGA-OPERATOR obsługuje blisko 460 tys. klientów, umożliwiając dostarczanie im energii elektrycznej. W tym celu eksploatuje łącznie ponad 34,5 tys. km linii wszystkich napięć.

 

 

Marzanna Kierzkowska
Rzecznik Prasowy reprezentujący Oddział w Kaliszu
tel:+48 62 500 26 58
marzanna.kierzkowska@energa.pl
http://www.energa-operator.pl
Lokalni rzecznicy prasowi ENERGA-OPERATOR SA

(kontakt dla mediów w sprawach lokalnej sieci dystrybucyjnej)

Kontakt do rzecznika Grupy Energa

Popularne tagi