Ponad 100 tysięcy bocianów wraca do Polski. Dzięki infolinii 0 801 BOCIAN można dowiedzieć się jak im pomóc
Należy do:
Z powodu przedłużającej się w tym roku zimy bociany, które powróciły do Polski z ciepłych krajów, borykają się z trudnymi warunkami. Dlatego Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" we współpracy z Grupą ENERGA uruchomiło infolinię 0 801 BOCIAN (0 801-26-24-26), dzięki której przyrodnicy przez pięć dni w tygodniu udzielają porad z zakresu ochrony bociana białego, zwłaszcza w przypadku poszkodowanych ptaków, czy zagrożony gniazd.
Po raz pierwszy od wielu lat bociany białe, wracając na lęgowiska do Polski, mają tak trudne warunki. Ptaki sporadycznie widziane są w parach na gniazdach, a większość z nich koczuje w stadach, często na wysypiskach śmieci. Dlatego pojawia się wiele pytań i wątpliwości związanych z tym, jak pomóc ptakom, jak zapewnić im bezpieczeństwo, czy dokarmiać bociany oraz jak zadbać o ich gniazda?
Odpowiedź na te i wiele innych pytań można otrzymać w ogólnopolskim punkcie informacyjnym 0 801 BOCIAN (nr telefonu 0 801-26-24-26), którego celem jest umożliwienie konsultacji działań związanych z ochroną bociana białego i jego siedlisk. Na uruchomionej dzięki współpracy Grupy ENERGA z PTPP "pro Natura" infolinii specjaliści udzielają wskazówek wszystkim osobom, które chcą pomóc potrzebującym ptakom. Przyrodnicy służą poradą i wsparciem w sprawach dotyczących zagrożonych i poszkodowanych bocianów, opieki nad niesprawnymi osobnikami, jak i gniazd wymagających renowacji. Infolinia dostępna jest na terenie całego kraju, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00.
Polskę zasiedla niemal 25% światowej populacji bociana białego, dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się powrotu do kraju aż 100 tysięcy tych ptaków. Przyszłość tego gatunku w dużej mierze zależy od warunków i bezpieczeństwa, jakie zapewnimy bocianom w Polsce. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak radzą sobie ptaki, szczególnie, że przedłużająca się zima stworzyła dla nich wyjątkowo trudne warunki powrotu do gniazd.
Obecnie odbieramy bardzo dużo telefonów z pytaniami dotyczącymi dokarmiania ptaków. Warto pamiętać, że bociany są mięsożerne, zamiast chleba czy ziemniaków, powinniśmy dawać im surowe mięso, ryby. Ważne, aby pokarm wykładać w małych ilościach, tak by zwierzęta nie zatraciły naturalnego instynktu zdobywania pokarmu. Dokarmianie należy przerwać z chwilą nadejścia ocieplenia - mówi Magdalena Niedźwiedź z PTPP "pro Natura". Oczywiście w trosce o bociany pojawia się też wiele pytań na temat montażu platform czy renowacji gniazda. W zależności od terenu przyrodnicy czynnie zbierają wszelkie informacje o bocianach, które gniazdują na słupach energetycznych. Po okresie lęgowym pracownicy Grupy ENERGA będę po raz kolejny montować platformy, jednak warto pamiętać o tym, że instaluje się je wyłącznie w miejscach, w których ptaki podjęły już próbę założenia gniazda - dodaje.
Uruchomienie ogólnopolskiego punktu informacyjnego 0 801 BOCIAN to część kompleksowego projektu PTPP "pro Natura" i Grupy ENERGA związanego z ochroną bocianów białych. Obok infolinii na stronie www.bociany.pl prowadzona jest "Baza Gniazd Bociana Białego" dotycząca stanu i kondycji bocianich siedlisk oraz "Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego", w której zbierane są wszelkie informację na temat instytucji i osób, które pomagają bocianom, np. remontując gniazda, czy opiekując się poszkodowanymi ptakami. Zaangażowanie Grupy ENERGA w projekt to kolejny przejaw aktywności firmy mający na celu ochronę ptaków.
Grupa ENERGA od lat czynnie współpracuje z przyrodnikami z "pro Natury" na rzecz ochrony bociana białego i jego siedlisk. W ramach unikatowego na saklę Europy projektu „Energetyczni Obrączkarze” oznakowaliśmy aż 5 000 bocianich piskląt. W tym roku postanowiliśmy wesprzeć infolinię "0 801 BOCIAN" oraz projekt rozbudowy baz na www.bociany.pl - mówi Jarosław Kozłowski, koordynator współpracy ENERGA SA z przyrodnikami. Oczywiście kontynuujemy równocześnie projekt budowy platform pod bocianie gniazda. Do tej pory na podestach zamontowanych przez spółki Grupy ENERGA gniazduje około 16 tysięcy ptaków, czyli około 16 proc. populacji przylatujących do Polski bocianów - dodaje.
Już 8 tys. platform pod bezpieczne bocianie gniazda zamontowanych na obszarze ENERGI
Akcję montowania platform Grupa ENERGA przeprowadza co roku od kilkunastu lat, w okresie od jesieni do wiosny, gdy bociany zimują w ciepłych krajach. W tym roku zostało zamontowanych ponad 370 nowych podestów, a ich łączna liczba to już około 8 tys. Nowe platformy zapewniają ochronę dla bocianów, które zakładają gniazda bezpośrednio na słupach elektrycznych. Platformy wykonane ze specjalnej metalowej konstrukcji z dodatkową osłoną ze sztucznego tworzywa, skutecznie chronią także przed zwarciami na przewodach i izolatorach wywołanych przez spadające elementy gniazda.
Więcej informacji na temat aktywności związanych z ochroną bocianów białych można znaleźć na www.bociany.pl, www.bocianopedia.pl i www.facebook.com/dbajobociany.
Jarosław Kozłowski
kierownik działu zarządzania marką
ENERGA SA
Dane kontaktowe (058) 77 88 381, 0607 451 542 Jaroslaw.Kozlowski@energa.pl