9 wniosków na budowę elektrowni w Ostrołęce
Należy do:
30 listopada 2011 roku upłynął termin nadsyłania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na Budowę Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW. Do przetargu, ogłoszonego we wrześniu przez spółkę Elektrownia Ostrołęka należącą do Grupy ENERGA, zgłosiło się 9 potencjalnych wykonawców.
Są to następujące podmioty:
- Alstom (Niemcy/Francja/Polska),
- Hitachi, Polimex-Mostostal (Niemcy/Polska),
- Shanghai Electric Group Company Ltd. (Chiny),
- Doosan Power Systems, Gama (Turcja,/Wlk. Brytania),
- GSE & C, AV Inwestor S.A. (Korea Pd/Polska),
- Pol-Aqua, Dragados (Polska/Hiszpania),
- China Gezhouba Group Company Ltd. (Chiny),
- SNC-Lavalin (Kanada),
- Rafako, PBG, Mostostal Warszawa (Polska)
- To ważny, kolejny etap realizacji projektu budowy nowej elektrowni w Ostrołęce, zamknięty zgodnie z harmonogramem projektu – mówi prezes spółki Elektrownia Ostrołęka Roman Pionkowski. - Kolejnym etapem procedury przetargowej będzie przygotowanie tzw. krótkiej listy wnioskodawców, którą opublikujemy do końca tego roku.
Władze Grupy ENERGA oceniają, że wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie budowy możliwe będzie w drugiej połowie 2012 r. Na przyszły rok harmonogram inwestycji zakłada także organizację jej finansowania. Inwestycja, której wartość szacowana jest na 6-7 miliardów złotych finansowana będzie z kredytu inwestycyjnego i ze środków własnych.
Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na przełomie 2016 i 2017 r. , czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii.
ENERGA ma już wszystkie zgody, pozwolenia wymagane dla rozpoczęcia budowy i większość umów związanych z przyszłą eksploatacją nowej elektrowni. Oprócz pozwolenia na budowę, inwestycja posiada m.in. umowę przyłączeniową z Polskimi Sieciami Energetycznymi, która określa harmonogram rozbudowy sieci przesyłowej w północno-wschodniej Polsce koniecznej do przyłączenia elektrowni do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i gwarantuje wyprowadzenie mocy z nowego bloku. Z kolei dzięki umowie zawartej z kopalnią LW Bogdanka elektrownia ma już zapewnione dostawy węgla na 20 lat. Inwestycja posiada także zezwolenie na udział w systemie handlu emisjami CO2.
Obecnie w Ostrołęce trwają prace związane z budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. PSE Operator SA kontynuuje zgodnie z harmonogramem prace związane z przyłączeniem nowego bloku do systemu elektroenergetycznego.
Inwestycja w Ostrołęce znajduje się na liście infrastruktury krytycznej (priorytetowych elementów) Krajowego Systemu Elektroenergetycznego Polski stworzonej przez Ministerstwo Gospodarki ze względu na zasadniczy wpływ na stabilność pracy KSE w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycyjnych w systemowe źródła wytwórcze w Polsce, praktycznie jedyny w części kraju najbardziej narażonej na skutki deficytu energii elektrycznej.
Nowa elektrownia ma produkować około 7,2 tys. GWh energii elektrycznej rocznie, czyli tyle ile zużywają miasta wielkości Krakowa czy Poznania.
ENERGA - grupa kapitałowa zajmująca się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej.
Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze ¼ powierzchni Polski. Eksploatuje ponad 188 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 19 TWh energii rocznie.
Produkuje ponad 4,5 mln MWh energii elektrycznej w 53 obiektach wytwórczych, w tym w elektrowni węglowej w Ostrołęce, elektrociepłowniach, elektrowni wodnej we Włocławku i licznych małych siłowniach wodnych. Moce zainstalowane Grupy ENERGA wynoszą około 1200 MW, z czego ok. 300 MW - w odnawialnych źródłach energii, które produkują rocznie ok. 1,5 mln MWh, co stanowi ok. 33 proc. energii wytwarzanej w Grupie ENERGA i 16 proc. w produkcji krajowej. Ponadto do sieci ENERGA-Operator przyłączone są liczne elektrownie wiatrowe, małe elektrownie wodne i biogazownie, co sprawia, że łączna moc OZE przyłączonych do sieci spółki to 940 MW. W efekcie aż 15 procent energii, którą ENERGA dostarcza swoim klientom, pochodzi ze źródeł odnawialnych.
Grupa ENERGA to także jeden z największych pracodawców w Polsce - zatrudnia ponad 12 tys. osób.