Wkrótce przetarg na budowę Ostrołęki
Należy do:
Zbliża się termin ogłoszenia przez Grupę ENERGA przetargu na wyłonienie wykonawcy bloku o mocy 1000 MW elektrowni węglowej Ostrołęka C. Rozpoczęcie procedury przetargowej planowane jest jeszcze w marcu.
Po otrzymaniu w styczniu pozwolenia na budowę, ENERGA przeszła z fazy przygotowania inwestycji do fazy jej realizacji. Obecnie na ukończeniu są przygotowania specyfikacji (SIWZ) niezbędnej do ogłoszenia przetargu na budowę. Celem na rok 2011 jest wyłonienie wykonawcy i zamknięcie finansowania. Rozpoczęcie budowy planowane jest na początek 2012r.
Wszystkie inne prace także przebiegają zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Rozpoczęły się już prace związane z makroniwelacją terenu oraz budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. Zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy przyłączeniowej zawartej w 2009 roku, PSE Operator SA kontynuuje prace związane z przyłączeniem nowej elektrowni w Ostrołęce do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zapewnieniem wyprowadzenia mocy z nowego bloku. Z kolei dzięki zawartej w październiku ubiegłego roku umowie z kopalnią LW Bogdanka elektrownia ma już zapewnione dostawy węgla na 20 lat.
Koszt budowy bloku szacowany jest na ok. 6 mld zł. Grupa bierze pod uwagę możliwość jej realizacji przy udziale partnera strategicznego. Trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami oraz instytucjami finansowymi zainteresowanymi udziałem w tym przedsięwzięciu.
Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na 2016r., czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii.
- Jeżeli harmonogram i tempo prac będą zachowane, a wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, elektrownia powinna być gotowa w zaplanowanym przez nas terminie – mówi Mirosław Bieliński, prezes ENERGA SA.
Inwestycja w Ostrołęce znajduje się na liście infrastruktury krytycznej (priorytetowych elementów) Krajowego Systemu Elektroenergetycznego Polski stworzonej przez Ministerstwo Gospodarki ze względu na zasadniczy wpływ na stabilność pracy KSE w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycyjnych w systemowe źródła wytwórcze w Polsce, praktycznie jedyny w części kraju najbardziej narażonej na skutki deficytu energii elektrycznej.
Beata Ostrowska
Biuro Prasowe Grupy Energa
Energa SA
Dane kontaktowe beata.ostrowska@energa.pl