Planeta Energii już w internecie - ENERGA bawi i edukuje najmłodszych
Należy do:
Co to jest energia? Jak ją zdobywać? Między innymi na takie pytania poznamy odpowiedź wyruszając na kosmiczną ekspedycję wraz z edukacyjnym serwisem www.planetaenergii.pl. Filmy, quizy, gry, współzawodnictwo z rówieśnikami - to atrakcje mające zachęcić najmłodszych do odwiedzenia Planety Energii. Do fascynującego świata energii oraz zabawy i nauki zaprasza od 1. września Grupa ENERGA.
Celem stworzenia serwisu Planeta Energii jest zainteresowanie najmłodszych tematyką energii, bezpiecznego i oszczędnego korzystania z niej oraz troski o środowisko naturalne. Przy pomocy serwisu www.planetaenergii.pl edukacja o energii elektrycznej odbywa się poprzez zabawę, wykorzystując formę ciekawej prezentacji treści i zaangażowanie dzieci w interakcję z serwisem - udział w odcinkowej historii połączony ze współzawodnictwem z innymi internautami.
- Działania edukacyjne to niejako nasz obowiązek, wynikający z odpowiedzialności społecznej biznesu. Planeta Energii powstała w ramach projektu Energa Edukacja, części szerszego programu ENERGA dla Ciebie. W działaniach CSR główny akcent stawiamy na wspieranie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży oraz aktywności, które promują takie wartości, jak: człowiek, radość życia, edukacja, środowisko, ekologia, bezpieczeństwo, przyszłość dzieci. Planeta Energii, dzięki atrakcyjnej dla dzieci szacie graficznej i popularno-naukowej formie edukacji i zabawy, doskonale wpisuje się w promowane przez Grupę ENERGA wartości. - mówi Ireneusz Kulka, dyrektor Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA
Emocjonująca wyprawa na Planetę Energii
Każdy odwiedzający www.planetaenergii.pl może zostać kapitanem kosmicznej ekspedycji wyruszającej z Ziemi na ratunek Planety Energii - cywilizacji zaatakowanej przez wirus komputerowy i cierpiącej na brak energii. Internauta wykonuj misje, rozwiązuje kosmiczne zagadki i odkrywaj tajemnice, by pomóc Energoludkom, mieszkańcom Planety Energii, w odzyskaniu utraconej wiedzy i energii. Przy okazji dzieci zdobywają wiedzę na temat zjawisk fizycznych, energii, jej przechowywania i bezpiecznego wykorzystywania.
Co to jest energia? Jak ją zdobywać? Między innymi na takie pytania poznamy odpowiedź wyruszając na ratunek sympatycznym kosmitom. W pierwszej misji dzieci dowiadują się skąd bierze się ciepło na planecie oraz poznają zasady bezpiecznego przygotowywania ogniska. W drugim odcinku najmłodsi zgłębią zjawisko pioruna, zaś w trzeciej części dowiedzą się czym jest prąd stały i jak ułatwiają nam życie baterie. Kolejne, sukcesywnie wzbogacające serwis misje zapowiadają się równie interesująco.
W wyprawie ratunkowej, obok dziecka wcielającego się w rolę kapitana wyprawy, biorą także udział:
- Profesor Elektro, znany naukowiec, autor wielu wynalazków pozwalających produkować czystą energię
- Doktorek, pomocnik Profesora, jego pasją jest niesienie pomocy środowisku naturalnemu, potrafi jasno wytłumaczyć skomplikowane zjawiska oraz przeprowadzać pasjonujące eksperymenty
- Bociek Protonek, robot stworzony przez Profesora, służy pomocą uczestnikom misji ratunkowej oraz ich chroni
Dziecko po zarejestrowaniu się w serwisie może oglądać kilkuminutowe animowane filmy. Przedstawiają one perypetie uczestników misji oraz przy okazji prezentują zagadnienia związane z bezpieczeństwem, energią i zjawiskami fizycznymi. Każda misja kończy się quizem sprawdzającym stopień przyswojenia przekazywanej w czasie filmu wiedzy. Poprawne odpowiedzi premiowane są "porcjami energii", których gromadzenie jest głównym zadaniem kapitana kosmicznej wyprawy. Im więcej zdobytej energii, tym życie na Planecie Energii staje się łatwiejsze.
Do kosmicznej ekspedycji wprowadzono także element współzawodnictwa. Zarejestrowani uczestnicy wyprawy ratunkowej rywalizują z innymi kapitanami. To, który z nich odbył najwięcej misji, najlepiej rozwiązał zagadki i wykazał się największa determinacją w gromadzeniu energii, można śledzić w "Rankingu". Na jego czele stoją użytkownicy o najbardziej naładowanych "bateryjkach" - będą oni mogli liczyć na cykliczne, całkiem realne nagrody w postaci gadżetów związanych z Energoludkami i ich planetą.
Zabawa i nauka - dodatkowe atrakcje na www.planetaenergii.pl
Misje to nie jedyny sposób na pomaganie Energoludkom - odwiedzając "Park zabaw", czyli bardziej rozrywkową część serwisu internetowego, dzieci mają szansę na pozyskiwanie dodatkowej energii dzięki układaniu puzzli, graniu w popularne gry on-line, czy rozwiązywaniu zagadek. Premiowane jest poznawanie poszczególnych atrakcji, ale także sprawność w ich rozpracowywaniu.
Kolejnym dodatkowym źródłem mocy może być wejście do "Energopedii". Może ją odwiedzić każdy, kto chce pogłębić swoja wiedzę na temat energii elektrycznej, jej źródeł, zjawisk w przyrodzie z nią związanych, bezpieczeństwem oraz korzyściami, jakie niesie w codziennym życiu.
Dla nauczycieli i szkół - nagroda za zaangażowanie
...ale to jeszcze nie wszystko. Na Planetę Energii zaproszeni są także nauczyciele. Po zarejestrowaniu się w serwisie mogą tworzyć ze swoimi uczniami "Wirtualne klasy", w których mogą zadawać dzieciom do wykonania dodatkowe zadania związane z poruszanymi w serwisie zagadnieniami.
To także dzięki nauczycielom "Energopedia", czyli internetowa baza wiedzy ciekawej, łatwej i przystępnej, ma szansę stać się dla dzieci źródłem rzetelnej informacji nt. energii, zjawisk fizycznych, czy prostych do wykonania doświadczeń. Każdy nauczyciel będzie miał możliwość dodawania lub edycji haseł, które następnie będą dostępne on-line. Najbardziej zaangażowane osoby będą wyróżnione za swoją wirtualną pracę w całkiem realny sposób. Wiosną 2010 roku do szkoły - miejsca ich pracy - może przyjechać Planeta Energii w formie całodniowego edukacyjnego pikniku popularno-naukowego dla dzieci!
Przede wszystkim bezpieczeństwo danych użytkowników
Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci korzystających z serwisu wprowadzono wiele mechanizmów zapewniających ochronę danych użytkowników serwisu. Ponieważ nauczyciel może komunikować się z uczniami wszelkie konta nauczycieli są weryfikowane przez administratora serwisu poprzez kontakt z placówką edukacyjną w której jest zatrudniony. Nie ma możliwości, aby konto nauczycielskie założyła osoba niepowołana. Wszystkie hasła (do kont dzieci i nauczycieli) są szyfrowane.
Wpisy dzieci są moderowane przez nauczycieli, a dane osobowe dzieci nie są ujawniane w żadnej części serwisu (z wyjątkiem Wirtualnej klasy, gdzie nauczyciel ma dostęp do imienia i nazwiska w celu identyfikacji swoich uczniów). Strona chroni dane osobowe zgodnie z wytycznymi Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Osoby niepowołane nie mogą zamieszczać jakichkolwiek treści w serwisie.
Projekt "Planeta Energii" prowadzi Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. Serwis internetowy został opracowany przez agencję Janmedia Interactive.
Beata Ostrowska
Biuro Prasowe Grupy Energa
Energa SA
Dane kontaktowe beata.ostrowska@energa.pl