ENERGA zapewnia bezpieczne gniazda dla ponad 5.000 bocianich rodzin
Ponad 5.000 przylatujących do Polski bocianich rodzin (około 10 proc. populacji) gnieździ się na specjalnych platformach przygotowanych przez Koncern Energetyczny ENERGA. W tym roku energetycy zainstalują około dwustu takich ratujących ptakom życie konstrukcji.
Dwa kolejne gniazda dla bocianich rodzin pracownicy gdańskiego oddziału ENERGI zamontowali w poniedziałek 19 marca na terenie Stacji Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego w Przebędowie, zaś dwie kolejne platformy brygady oświetlenia ulicznego i posterunku energetycznego w Łebie założyły we wsiach Wrzeście i Darszkowo.
- Montowane na słupach energetycznych platformy chronią ptaki przed niebezpieczeństwem porażenia prądem i śmiercią - mówi dr Jarosław Nowakowski, ornitolog z Uniwersytetu Gdańskiego.
Bocian - stworzenie praktyczne i wygodne
Bociany na trwałe wpisały się w polski krajobraz. Coraz częściej jednak zamiast na pokrytych strzechą dachach, których na współczesnych domostwach praktycznie już nie ma, na gniazda ptaki te wybierają sobie słupy elektroenergetycznych linii napowietrznych.
Z punktu widzenia bociana wybór słupa na domostwo jest praktyczny i wygodny:
- na skutek zwarcia, które powodują mokre, przewodzące prąd gałązki, wytwarza się bowiem ciepło - ptaki korzystają w ten sposób ze swoistego "ogrzewania podłogowego"
- kolejne pokolenia bocianów na swoje gniazda wybierają najchętniej miejsca podobne do tych, w których same przyszły na świat - coraz więcej z ich obecnej populacji wylęgło się w gnieździe na słupie, dlatego i one na słupach będą budowały swoje "mieszkania"
- Bociany budując domostwa na słupach energetycznych, w pewnym sensie powracają do dawnych, wielowiekowych tradycji swoich przodków - dodaje dr Jarosław Nowakowski. - Dachy domów bociany wykorzystywały stosunkowo niedługo. Wcześniej gniazda budowały na wysokich, samotnie stojących drzewach. Słupy energetyczne, w dzisiejszych czasach, często bocianom drzewa te przypominają i zastępują.
Platformy ratują bocianom życie
Ptaki nauczyły się bezpiecznie "korzystać z energii", linie niskiego napięcia nie stanowią dla nich większego zagrożenia. Problemem są natomiast gniazda. Osiągają rozmiar nawet 1,5 metra średnicy, ważą czasami nawet kilkaset kilogramów. Często uniemożliwiają one swobodny dostęp do przewodów, a spadające z nich wilgotne gałązki mogą być przyczyną zwarcia i awarii. Bliskość przewodów w sąsiedztwie ptasiego domostwa to zagrożenie życia dla tego objętego ochroną ptaka. Wystarczy, że bocian dotknie przewodów dziobem lub skrzydłem - zginie w wyniku porażenia prądem.
Platformy montowane przez ENERGĘ skutecznie zapobiegają zwarciom na przewodach i izolatorach powodowanych przez spadające elementy gniazda. Przede wszystkim jednak ratują bocianom życie i chronią ich pisklęta podczas pierwszych, nieudolnych prób nauki latania.ENERGA od lat pomaga bocianom w zakładaniu gniazd
Na przestrzeni ostatnich lat na terenie swojego działania ENERGA zamontowała już ponad 5 tysięcy specjalnych platform pod bocianie gniazda. Ich liczba w poszczególnych oddziałach spółki przedstawia się następująco:- Oddział w Elblągu - ok. 650
- Oddział w Gdańsku - ok. 380
- Oddział w Kaliszu - ok. 560
- Oddział w Koszalinie - ok. 600
- Oddział w Olsztynie - ok. 1250
- Oddział w Płocku - ok. 775
- Oddział w Słupsku - ok. 600
- Oddział w Toruniu - ok. 550
W tym roku na Pomorzu platformy zamontowane zostaną m.in. w gminach Osiek, Skarszewy, Starogard Gd., w powiatach tczewskim, kościerskim i lęborskim.
Energetycy "przeprowadzają" bociany
Zdejmowanie "bocianich domów" ze słupów i umieszczanie ich na specjalnych metalowych konstrukcjach jest konieczne, by ustrzec ptaki przed niebezpieczeństwem, które niesie za sobą sąsiedztwo elektryczności.
Boćki na specjalne platformy są "przeprowadzane" - montaż platform odbywa się na już zamieszkałych słupach. Pracownicy ENERGI starają się zdjąć gniazdo w całości, jednak nie zawsze udaje się to bez zniszczeń. Wykorzystywane często przez bociana materiały budowlane przymarzają zimą do słupa i energetycy muszą radzić sobie z pomocą siekiery i przecinaka. Przy takim demontażu widać wyraźnie, jakich budulców używa sprytny ptak. Obok gałęzi i ziemi, w gnieździe znaleźć można również kawałki kartonów, szyszki i folię. Szczególnie niebezpiecznym budulcem jest sznurek, który może powodować zaplątanie się ptaków. Dlatego energetycy tną go na krótsze, bezpieczne kawałki. Po zamontowaniu platformy, energetycy nie są często w stanie zrekonstruować gniazda, dlatego zostawiają kilka starych gałązek, by boćki poczuły znajomy zapach. Z odbudową domostwa ptaki radzą sobie bardzo sprawnie i nie mają z tym najczęściej większych problemów.Zwyczaje bociana białego
Bocian biały - zakłada gniazda w pobliżu osiedli ludzkich (na budynkach, na drzewach i słupach). Lubi tereny obfitujące w bagna, łąki i pastwiska. Raz założone gniazdo służy bocianom wiele lat. Jest ono zbudowane z długich suchych gałęzi i witek ułożonych warstwowo, a wyścielane jest sianem, słomą i trawą. Te budowane przez kilka pokoleń ptaków mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów. Gniazdo budują oboje - samiec i samica. Samica składa od 3-5 jaj i wysiaduje je przez 33-34 dni.***